Ulica Mariacka / fot. Malkhazi Jighaurishvili
Reklama

Po niebezpiecznych weekendach w Katowicach kolejni radni wnioskują o więcej patroli na terenie miasta. Chcą też weryfikacji wakatów, które obecnie są dostępne w komendzie miejskiej. „Wiemy, że znaczna część etatów w policji w Katowicach jest nieobsadzona” – piszą radni. 

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że radny Dawid Durał wystąpił z interpelacją do prezydenta Katowic, Marcina Krupy, aby zwiększyć liczbę patroli w weekendy w centrum. Chodzi o ulice Mariacką, Dworcową, Rynek aż do Mickiewicza, gdzie w ostatnim czasie doszło do kilku zdarzeń – w tym tragicznego rozjechania młodej kobiety przez kierowcę PKM Katowice. Tragiczne zdarzenie poprzedziła bójka. 

Reklama

Zdaniem radnego powodem pogorszania się stanu bezpieczeństwa w mieście jest brak pieniędzy. 

„Jak zwykle problemem są pieniądze. Od 15 lat mamy taki program zapobiegania przestępczości i od 15 lat jest on finansowany w kwocie 2 mln zł. Ja od dwóch lat składam wnioski do budżetu miasta, żeby ten program zwiększyć przynajmniej do 3 mln zł. Z tego programu są m.in. finansowane dodatkowe patrole policji, są finansowane patrole na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa przy lokalach gastronomicznych” – mówił w rozmowie z InfoKatowice.pl Dawid Durał. Radny był gościem Studia InfoKatowice.pl. 

Do tej pory kwota przeznaczana na program nie została zwiększona. 

Nie tylko radny opozycji wystąpił do władz Katowic o poprawę sytuacji w mieście. Radni Forum Samorządowego – Krzysztof Kraus i Adam Skowron również napisali w tej sprawie do prezydenta Katowic. 

„Interpelujemy o interwencję u odpowiednich organów państwowych w sprawie weryfikacji liczby wakatów w policji oraz zwiększenia liczby policjantów na terenie Katowic – wiemy, że znaczna część etatów w policji w Katowicach nie jest obsadzona” – stwierdzili radni. „Ostatnie wydarzenia (m.in. pobicia na ul. Mariackiej i tragiczny wypadek poprzedzony bójką na środku ulicy Mickiewicza) powodują lęk i zaniepokojenie mieszkańców Katowic. Dlatego uważamy, że potrzebna jest otwarta i merytoryczna dyskusja, w którą zaangażowane zostaną służby mające największy wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa w mieście” – dodali radni. 

Obecnie miasto na interpelacje zarówno radnego Durała jak i radnych Forum Samorządowego jeszcze nie odpowiedziało. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.