Wlademar Bojarun i Czesław Lang / fot. mat. pras.

Miasto zapowiada duże utrudnienia w związku z Tour de Pologne. Ile w tym roku będzie kosztowała budżet miasta impreza kolarska? Wiadomo, że katowicki odcinek to 19,1 km. Meta tym razem znajdzie przy Pomniku Powstańców Śląskich. Strefa Kultury będzie całkowicie wyłączona z ruchu. 

Miasto w tym roku na TDP wyda 750 tys. zł. Zawodnicy będą startowali co minutę, a ostatnich 10 zawodników co dwie minuty z ul. Olimpijskiej, obok budynku NOSPR. Stamtąd pojadą w kierunku Zawodzia i Janowa, przejadą przez Nikiszowiec, później okrążą Muchowiec i ul. Francuską oraz ul. Damrota wrócą do ścisłego centrum Katowic.

„Tour de Pologne to wydarzenie doskonale znane mieszkańcom Katowic, bo to już dwunasta edycja w mieście. Zachowajmy dystans przy kibicowaniu i stosujmy się do zaleceń organizatorów oraz służb porządkowych na trasie wyścigu. W tym roku znów nie będzie miasteczka przy Spodku, gdyż zgodnie z zaleceniami międzynarodowej federacji kolarskiej zarówno start, jak i meta odbywają się bez udziału szerokiej publiczności” – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. „Musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami w ruchu, których wprowadzenie jest konieczne dla bezpiecznego przeprowadzenia wyścigu w formule indywidualnej jazdy na czas, który trwać będzie nieprzerwanie blisko 4 godziny. Dzięki doskonałej współpracy służb miejskich i policji udało nam się wspólnie z organizatorem ograniczyć zamknięcia tylko do dnia wydarzenia, czyli do 14 sierpnia” – dodaje wiceprezydent.

W dniu wyścigu, czyli 14 sierpnia, przez cały dzień będą wyłączone z użytkowania parkingi w Strefie Kultury. Od godz. 5:00 rano wprowadzone zostaną pierwsze zmiany w organizacji ruchu. Od godz. 10:30 planowane jest wprowadzenie ograniczeń w ruchu lub zamknięcie takich ulic, jak Olimpijska, Góreckiego, Dobrowolskiego, Dudy Gracza, Warszawska, Szkolna, Moniuszki, Korfantego, aleja Roździeńskiego oraz od godz. 13:00: 1 Maja, Bagienna, Magazynowa, Szopienicka, Gospodarcza, Zofii Nałkowskiej, Wyzwolenia, Krawczyka, Górniczego Dorobku, Porcelanowa, Trzech Stawów, Francuska, Damrota. Prosimy śledzić tymczasowe znaki zakazu zatrzymywania. Kierowcy, którzy pozostawią swoje pojazdy na trasie muszą się liczyć z tym, że mogą one zostać odholowane na koszt właściciela.

Zamknięty dla ruchu pojazdów będzie też dojazd do Doliny Trzech Stawów pomiędzy ul. Murckowską i od skrzyżowania ul. Francuskiej z ul. Lotnisko. Od godz. 13:00 do godz. 19:00 zamknięta będzie m.in. znajdująca się na terenie parku rolkostrada. Niemożliwy będzie także w tych godzinach dojazd do Cmentarza Komunalnego oraz ogródków działkowych przy ul. Francuskiej w okolicy lotniska Muchowiec (dojazd lub dojście tylko wejściami od ul. Meteorologów).

Ponowne otwarcie ulic będzie odbywać się sukcesywnie po zakończeniu etapu, tj. od godziny 19.00. Dla kierowców chcących wyjechać z wnętrza pętli zlokalizowanej w Śródmieściu dostępna będzie śluza w rejonie skrzyżowania Roździeńskiego – Uniwersytecka – Olimpijska. Ponadto, na ulicy Francuskiej, na fragmencie od ulicy Jagiellońskiej do ulicy Warszawskiej nastąpi odwrócenie kierunku ruchu, gdzie ruchem będą kierować uprawnione osoby.

Ważne dla kierowców są także inne zmiany w organizacji ruchu:

 • na ulicy 1 Maja ruch będzie się odbywać wyłącznie północną jezdnią tj. od Zawodzia do ulicy Dudy Gracza,
 • na ulicy Dudy Gracza ruch będzie się odbywać wyłącznie wschodnią jezdnią tj. od ulicy 1 Maja do Al. Roździeńskiego,
 • umożliwiony zostanie wyjazd z parkingu Centrum Przesiadkowego Zawodzie na ulicę 1 Maja w kierunku Centrum,
 • zawężona do 1 pasa ruchu zostanie jezdnia ulicy Bagiennej (DK79) w rejonie wyjazdu
  z Zawodzie w kierunku Mysłowic,
 • dojazd ulicą Szopienicką od Giszowca możliwy będzie wyłącznie do Osiedla Nikiszowiec, natomiast dojazd w kierunku Centrum z Giszowca możliwy będzie
  z wykorzystaniem ulic Pszczyńskiej i Murckowskiej,
 • zamknięty zostanie zjazd z Autostrady A4 na ulicę Damrota (kierunek Wrocław),
  dojazd w kierunku Centrum możliwy będzie z wykorzystaniem ulicy Francuskiej,
 • dojazd w kierunku Centrum z Autostrady A4 (kierunek Kraków) możliwy będzie
  z wykorzystaniem ciągu ulic Francuska, Ceglana, Kościuszki,
 • zamknięte dla ruchu zostaną skrzyżowania w ciągu ulicy Damrota,
 • zatoki postojowe zlokalizowane wzdłuż trasy wyścigu zostaną zabezpieczone taśmami ostrzegawczymi.

W dniu wyścigu ulegają zmianom także rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. Już od godz. 4:30 rano wyłączona będzie trakcja tramwajowa od Ronda do Rynku. Ruch wznowiony będzie po godz. 22:30 Dodatkowo w godz. 10:00 – 20:30 nie będą kursować tramwaje na linii Zawodzie-Centrum Miasta – Załęże oraz z centrum Miasta w kierunku Brynowa (uruchomiona zostanie linia tramwajowa nr 56, kursująca na odcinku Brynów Centrum Przesiadkowe – Katowice Plac Miarki).

Kolarze pojawią się w Katowicach również 15 sierpnia (niedziela) ok. godz. 16:00, ponieważ
7. etap wyścigu Zabrze-Kraków prowadzić będzie m.in. ulicami Zarzecza, Podlesia i Kostuchny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
2 + 24 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.