Jerzy Kukuczka / foto: InfoKatowice.pl
Reklama

Miasto nie zorganizuje konkursu na projekt Centrum Himalaizmu z katowickim oddziałem SARP – czyli Stowarzyszenia Architektów Polskich. Miasto stwierdziło, że SARP nie przystał na konkretne warunki stawiane przez urząd, dlatego magistrat sam przeprowadzi konkurs.

Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach ma upamiętnić słynnego podróżnika i stać się miejscem spotkań dla miłośników gór i edukacji.

Reklama

„Miasto podjęło decyzję, że ogłoszenie przetargu na projektowanie budynku poprzedzą warsztaty architektoniczne z udziałem chętnych ekspertów. Po ich zakończeniu komisja oceniająca miała wybrać trzy najlepsze projekty. Ich autorzy mieli następnie przeprowadzić konsultacje z rodziną Jerzego Kukuczki oraz środowiskiem himalaistów, co miało zakończyć się opracowaniem wstępnej koncepcji architektonicznej. Miasto chciało zapłacić każdemu z twórców koncepcji po 25 tys. zł w ramach wynagrodzenia, a najlepsza z wybranych trzech, miała być podstawą do wyłonienia wykonawcy projektu. Dalszymi krokami były dwa kolejne przetargi – na budowę obiektu i wykonanie interaktywnej ekspozycji w Centrum” – informuje katowicki magistrat.

Miasto po sytuacji ze stadionem miejskim uważa na tego typu konkursy. Obawia się nagłego wzrostu kosztów.

W konkursie na stadion w regulaminie pojawił się zapis, że łączny koszt budowy stadionu z halą do siatkówki i otoczeniem nie może przekroczyć 186 mln zł brutto. SARP przeprowadził konkurs i wskazał najlepszy projekt, a zwycięzca przygotował projekt budowy kompleksu stadionu miejskiego z wyliczoną pierwotnie wartością realizacji na poziomie 561 mln zł. Następnie projekt trzeba było podzielić i odchudzić żeby można było w ogóle myśleć o budowie.

„Szkoda, że straciliśmy dwa miesiące na rozmowy, które nie przyniosły oczekiwanego efektu. Merytoryczne wydziały Urzędu Miasta posiadają doświadczenie w tego typu postepowaniach i są w stanie przeprowadzić ten konkurs zgodnie z wytycznymi, na które nie przystali członkowie katowickiego oddziału SARP. Ogłoszenie konkursu może nastąpić w pierwszej połowie sierpnia” – stwierdził wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula.

Miasto na Centrum Himalaizmu chce wydać 65 mln zł.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.