Fragment terenów dawnej kolei piaskowej / fot. UM Katowice
Reklama

Velostrada w Katowicach połączy Giszowiec z Katowickim Parkiem Leśnym. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie projektu velostrady – powstanie chodnik oraz droga dla rowerów. Droga ma połączyć ulicę Mysłowicką i Kolistą z ulicą Francuską i dalej do ulicy Huberta. Ma przebiegać po śladzie nieczynnej linii kolejowej. 

„Zdecydowaliśmy przejąć tereny po dawnej kolei piaskowej, w śladzie której powstać będzie mogła droga o parametrach velostrady. Inwestycja ta doskonale wpisywać się będzie w naszą politykę zrównoważonego transportu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. W tym roku miasto na infrastrukturę rowerową zamierza przeznaczyć 14 mln zł. 

Reklama

Velostrada będzie fragmentem planowanego połączenia dzielnicy Giszowiec z Centrum Przesiadkowym „Brynów” o łącznej długości ok. 5,3 km. Większość tego odcinka, bo ok. 4,2 km stanowić będzie droga rowerowa o podwyższonych parametrach, która ma być wykonana w śladzie dawnej kolei piaskowej na odcinku od ul. Kolistej do włączenia w ul. Huberta.

Powstanie wygodne i bezpieczne połączenie dla rowerzystów i dla pieszych (równolegle do velostrady planowany jest chodnik i obiekty małej architektury), które umożliwi szybki dostęp do węzła przesiadkowego. Dzięki temu będzie też możliwość wykorzystania tego terenu dla przejazdów z Giszowca i Nikiszowca do rekreacyjnych obszarów Katowickiego Parku Leśnego. 

Po projekcie miasto zapowiada przetarg na prace budowlane. 

Otwarcie ofert w przetargu nastąpi 9 sierpnia. Wybrana firma będzie miała 11 miesięcy na wykonanie projektu. Pod koniec 2022 r. ogłoszone może zostać postępowanie na wybór wykonawcy. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.