Prace na ulicy Dworcowej / fot. Jacek Waszut-Wójkowski
Reklama

Przewodniczący Rady Miasta Katowice, Maciej Biskupski (Forum Samorządowe i Marcin Krupa) zwrócił się do prezydenta Katowic z propozycją utworzenia systemu informowania mieszkańców o inwestycjach. Ma to „usprawnić komunikację z mieszkańcami”, ale propozycja przewodniczącego idzie nieco dalej – chce żeby miasto nakazało firmom budowlanym wyłączanie silników pojazdów w trakcie postoju czy wymuszania ciszy nie tylko w nocy, ale także w trakcie weekendów czy dni wolnych od pracy.

„W związku z dużą liczbą inwestycji prowadzonych na terenie naszego Miasta, w celu usprawnienia komunikacji z mieszkańcami, zwracam się z propozycją utworzenia systemu informowania mieszkańców miasta o większych inwestycjach realizowanych na terenie miasta. Informacja o danej inwestycji byłaby każdorazowo przekazywana mieszkańcom budynków znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie danej inwestycji” – napisał Maciej Biskupski. To akurat wydaje się w miarę prosta do załatwienia sprawa, gdyż miasto ma swoją gazetę „Nasze Katowice”, która miesięcznie kolportowana jest w nakładzie ponad 150 tys. egzemplarzy.

Reklama

Przewodniczący przedstawił 4 punkty, który mogłyby zostać uwzględnione w nowym systemie.

  1. Informacja przed podjęciem prac budowlanych o ich rozpoczęciu, planowanym harmonogramie prac z informacjami nt. poszczególnych etapów budowy oraz utrudnień z tym związanych, a także termy, zakończenia prac budowalnych.
  2. Wskazanie osoby po stronie inwestora (generalnego wykonawcy), która odpowiedzialna jest za komunikację i dialog z mieszkańcami w temacie opisywanej budowy.
  3. Nakazanie firmie zajmującej się transportem – wjazd/wyjazd z terenu budowy (dowóz konstrukcji, betonu, wywóz śmieci), które ustawiają się w kolejce na wąskich uliczkach i czekają na swoją kolej, żeby wjechać na teren budowy wyłączały silniki podczas postoju (który potrafi trwać kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt minut). W innym wypadku okoliczne mieszkania peł ne są spalin, o hałasie nie wspominając.
  4. Wymuszanie (i egzekwowanie) na inwestorze przestrzeganie ciszy nocnej oraz ciszy podczas weekendów i dni wolnych od pracy. Straż Miejska przyjmuje zgłoszenia i reaguje. Inwestor (Generalny Wykonawca) aktywnie informuje o planowanych utrudnieniach i reaguje na zgłoszenia mieszkańców (np. o tym, że przez następne kilka dni będzie kruszył beton, który wcześniej wylał).

Miasto jeszcze nie odpowiedziało na interpelację radnego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.