Konferencja w sprawie dofinansowania ROD z udziałem marszałka Jakuba Chełstowskiego / fot. Slaskie.pl

W Katowicach deklarowali milion złotych dla działkowców. Ogródki dla wielu to azyl i miejsce ucieczki o miejskiego zgiełku. Jednorazowo można otrzymać nawet 50 tys. zł. Pieniądze z budżetu województwa zostaną przeznaczone na dofinansowanie działalności stowarzyszeń zrzeszających działkowców.

Strat nowego projektu ogłoszono w Katowicach przy ulicy Leopolda, na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych „Radość”.

„Mamy świadomość jak ważną rolę w integracji lokalnej społeczności oraz życiu kulturalnym pełnią Rodzinne Ogrody Działkowe. To tam pielęgnowane są tereny zielone, o które wszyscy musimy dziś dbać w sposób szczególny. Wsparcie ROD wpisuje się w strategię rozwoju „Zielone Śląskie 2030”. Zachęcam do składania wniosków i skorzystania ze wsparcia” – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Wnioski należy składać do 6 sierpnia br. Pula wynosi milion złotych, przy czym dofinansowanie na jedno działanie na terenie jednego ogrodu działkowego wynosi 50 tys. zł. Pieniądze te można przeznaczyć np. na prace budowlane, modernizację alei i dróg ogrodowych wraz odwodnieniem, zbiorników wody deszczowej i melioracji.

Zainteresowanie ogródkami działkowymi wzrasta. W dużej mierze wpływ na to miała pandemia.

„Ogródki stały się takim miejscem, gdzie można było się schować, wyciszyć. Zielone płuca miast zyskały swego rodzaju status oaz bezpieczeństwa. Tym bardziej cieszy wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Przez lata właściwie byliśmy zdani wyłącznie sami na siebie” – podkreśla Józef Noski, prezes Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Działkowców w Katowicach.

Z danych Polskiego Związku Działkowców wynika, że obecnie nad Wisłą jest 4 tys. rodzinnych ogrodów działkowych, które skupiają łącznie 900 tys. działek o łącznej powierzchni 41 tys. ha. Korzysta z nich ok. 4 mln Polaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 + 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.