Dach budynku w Katowicach / fot. Erdem Yildiz
Reklama

Katowicki radny chce żeby miasto utworzyło specjalną komórkę zajmującą się termomodernizacją i wymianą źródeł ciepła w budynkach miejskich. Z jego wyliczeń wynika, że miasto dopiero za 33 lata poradzi sobie z problemem, który ma znaczący wpływ na jakość powietrza w mieście. Co na to miasto? Niewiele. 

O utworzenie specjalnej komórki zawnioskował radny Dawid Durał (Mieszkańcy dla Katowic).

Reklama

„Na jednej z komisji infrastruktury i środowiska jako radni usłyszeliśmy że:
– na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła budynków podległych miastu potrzeba ponad miliard złotych
– 30 mln złotych rocznie to jest maksymalna kwota, którą rocznie jest wstanie przerobić swoimi środkami KZGM.

Z powyższego jasno wynika że nie wcześniej niż za 33 lata poradzimy sobie z problemem, czyli około roku 2054. Interpeluję więc do Pana Prezydenta o utworzenie specjalnej komórki w UM, która będzie zajmowała się projektami termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła, aby maksymalnie skrócić ten czas” – wystąpił do prezydenta Katowic radny Durał.

Magistrat jednak nie widzi problemu.

„Miasto nie przewiduje podejmowania działań we wnioskowanym przez Pana zakresie” – poinformował wiceprezydent Bogumił Sobula. „W kwestii termomodernizacji mieszkaniowego zasobu komunalnego i powiązanej z tym wymiany źródeł ciepła zadania prowadzone są przez KZGM w Katowicach – jako podmiot zarządzający przedmiotowym zasobem w imieniu Miasta i w największym stopniu znający ewentualne specyficzne uwarunkowania konkretnych nieruchomości, które należałoby uwzględnić opracowując projekty” – dodał.

Wiceprezydent nie odniósł się do możliwości „przerobowych” KZGM. Zaznaczył jedynie, że środki na termomodernizację pozyskiwane są z funduszy europejskich.

„Wszelkie planowanie działań w tym zakresie również jest uzależnione od dostępności tych źródeł zewnętrznych i terminów naboru wniosków” – podkreślił.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 + 30 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.