fot. Śląski Ruch Klimatyczny / Facebook
Reklama

 Na Rynku w Katowicach zbierają podpisy, bo miasto ich zdaniem za słabo działa na rzecz klimatu. W każdy wtorek i czwartek lipca w godzinach od 17.30 do 19.30 pod Skarbkiem można podpisać listę poparcia dla obywatelskiego projektu uchwały, który zobowiązuje władze Katowic do uznania stanu alarmu klimatycznego dla Katowic i podjęcia działań na rzecz zeroemisyjności miasta.

Od początku lipca, aktywistki i aktywiści Śląskiego Ruchu Klimatycznego, zbierają podpisy pod swoją inicjatywą uchwałodawczą – Projektem Uchwały Rady Miasta Katowice w sprawie uznania stanu alarmu klimatycznego. Domagają się w nim:

Reklama

– redukcji emisji CO2 do zera w budynkach użyteczności publicznej do 2030 r.
– redukcji emisji CO2 wszystkich obszarów działalność Gminy Katowice do zera do 2050 r.
– panelu obywatelskiego na temat zeroemisyjności Katowic
– monitorowania miejskich emisji CO2

„Rada Miasta Katowice uznaje, że Katowice znajdują się w stanie alarmu klimatycznego. Jednoznacznie przyjmuje stanowisko, że fakt istnienia kryzysu klimatycznego potwierdzają m.in. najnowsze raporty Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) oraz wszystkie liczące się międzynarodowe instytucje i organizacje badawcze (w tym PAN)” – czytamy w projekcie uchwały.

Działania katowickiego magistratu w ocenie aktywistów są niewystarczające i potrzeba dalekosiężnych i ambitnych planów, by uchronić się przed nadchodzącą katastrofą.

„Ponadto, jak można przeczytać w projekcie planowanego na luty Raportu IPCC, najgorsze dopiero nadejdzie. Bardzo szybko. Wymieranie gatunków na niewyobrażalną skalę, rozpowszechnianie się chorób, upały nie do przeżycia, załamanie się ekosystemów, setki miast zagrożonych zalaniem przez morza – te i inne niszczycielskie zjawiska nabierają tempa i staną się boleśnie rzeczywiste, nim urodzone dziś dziecko skończy 30 lat” – przekonują działacze Śląskiego Ruchu Klimatycznego.

Pod uchwałą podpisać może się każdy mieszkaniec Katowic.

„W obliczu tych wyzwań prosimy Was o wsparcie swoimi podpisami naszej inicjatywy uchwałodawczej” – apelują członkinie i członkowie komitetu inicjatywy uchwałodawczej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
4 + 29 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.