Ulica Graniczna 27 / fot. Sławomir Rybok / UM Katowice
Reklama

Katowice dostały 6 mln zł na termomodernizację dwóch budynków. Pieniądze zostaną przeznaczone na szkołę podstawową nr 65 przy ul. Kukułek 2a oraz budynek przy ul. Granicznej 27, w którym mieści się Centrum Usług Wspólnych. W tym roku na termomodernizację budynków miasto chce wydać ponad 30 mln zł.

Wśród projektów wybranych do dofinansowania znajdują się dwie inwestycje Miasta Katowice –  „Kompleksowa termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w mieście Katowice – Szkoła Podstawowa nr 65 ul. Kukułek 2a w Katowicach” oraz „Kompleksowa termomodernizacja budynku użyteczności publicznej, położonego na terenie miasta Katowice przy ul. Granicznej 27”. Zakres projektów obejmuje prace przygotowawcze, prace termomodernizacyjne, roboty budowlane niezwiązane z termomodernizacją budynków, budowę instalacji fotowoltaicznej w przypadku budynku przy ul. Granicznej 27, nadzory oraz promocję projektów. Całkowita wartość projektów to ponad 10,7 mln zł. Unijne dofinansowanie to nieco ponad 6,3 mln zł.

Reklama

„Miasto Katowice konsekwentnie dąży do ograniczenia niskiej emisji poprzez poprawę efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej oraz mieszkalnych, w tym z zastosowaniem OZE oraz wymianę lub likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Do tej pory w perspektywie finansowej  2014-2020 Miasto Katowice pozyskało dofinansowanie w ramach RPO oraz POIiŚ dla 61 budynków użyteczności publicznej i mieszkalnych, na łączną kwotę 75 576 048,65  zł, wliczając w to budynki przy ul. Kukułek 2a oraz Granicznej 27” – mówi  Małgorzata Domagalska, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Katowice.

Warto przypomnieć, że w 2021 roku miasto planuje wydać ponad 34 mln na termomodernizacje budynków mieszkalnych. W ubiegłym roku Katowice realizowały inwestycje o wartości blisko 66 mln zł, z czego termomodernizacje w samych budynkach użyteczności publicznej o łącznej wartości ponad 59 mln złotych.

„Termomodernizacja budynków w Katowicach to działanie długofalowe. Oprócz działań będących w trakcie realizacji, mamy już także konkretne plany związane w inwestycjami na ten rok. Obejmą one zarówno termomodernizacje budynków mieszkalnych, jak również ich przyłączenia do sieci centralnego ogrzewania, modernizacje w oparciu o program ograniczenia niskiej emisji czy kompleksowe remonty. W sumie jest to ponad 30 inwestycji o łącznej wartości przekraczającej 34 mln złotych” – mówi Marcin Gawlik, dyrektor KZGM Katowice.

Prace termomodernizacyjne przekładają się na jakość powietrza w Katowicach, ale mają także walor estetyczny. W ramach inwestycji odnawiane są elewacje budynków, co poprawia jakość wizualną przestrzeni publicznej w mieście.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 + 28 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.