Teren objęty I etapem prac / fot. UM Katowice
Reklama

Miasto szykuje się do budowy HUB-u gamingowo-technologicznego. Powstanie na terenie KWK „Wieczorek”. Ma to być jedna z większych inwestycji realizowanych na terenie Katowic w przeciągu ostatnich dekad. W sumie może pochłonąć nawet miliard złotych.

List intencyjny podpisano w lutym ubiegłego roku między miastem a Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SKR). Ta miała przekazać miastu 20 hektarowy teren wokół Szybu Pułaski.

Reklama

„Katowice są tym miejscem, w którym dyskutujemy o tym, w którą stronę ma iść rozwój nowoczesnych technologii” – mówił w lutym 2020 roku Marcin Krupa, prezydent Katowic. List intencyjny podpisywano w obecności ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy, prezydenta RP.

„Cieszę się ogromnie, że w tym momencie państwo polskie może przekazać Katowicom – sercu Górnego Śląska – ten obiekt, by miasto dalej się rozwijało, by uzyskiwało nowe nowoczesne oblicze, by ta historyczna część miasta zyskiwała zupełnie nowy walor na nowe czasy” – mówił podczas uroczystości Andrzej Duda, prezydent RP.

W trakcie podpisania listu zapowiedziano, że 70 tys. mkw. zajmą biura i przestrzenie coworkingowe. Na terenie kopalni „Wieczorek” mają powstać też centra obliczeniowe. W Katowicach powołano też zespół roboczy, który jest odpowiedzialny za aplikowanie o środki unijne na tę inwestycję.

Miasto obecnie ogłosiło postępowanie na wybór podmiotu, który przeprowadzi konkurs na zagospodarowanie I etapu Hub-u gamingowo-technologicznego.

„Przedmiotem zamówienia jest Przygotowanie i przeprowadzenie konkursu w zakresie etapu inwestycji „Dzielnica nowych technologii Katowicki HUB gamingowo- technologiczny” – obejmującego adaptację i rewitalizację istniejących budynków po kopalni KWK „Wieczorek” pod funkcje HUB-u gamingowo-technologicznego oraz zagospodarowanie terenów przyległych wraz z rozwiązaniami drogowymi w ul. Szopienickiej dla skomunikowania terenu HUB-u w niezbędnym zakresie Podmiotowi przeprowadzającemu konkurs oraz Biurom Projektowym biorącym udział w konkursie zostanie udostępniona koncepcja programowo – przestrzenna całego zakresu zadania: „Katowicki HUB gamingowo technologiczny – Koncepcja zagospodarowania terenu” sporządzona w 2020 r. przez Betis Studio Architektury” – czytamy w dokumentach miasta.

Konkurs ma być ogłoszony do końca września 2021 roku, a rozstrzygnięty do końca tego roku.

„Przedmiotem konkursu będzie opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej stanowiącej rozwinięcie i uszczegółowienie ww. dokumentu, w zakresie I etapu inwestycji” – podkreśla urząd.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 + 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.