Przejazd kolejowy w rejonie ul. Le Ronda / fot. Policja
Reklama

Policjanci zorganizowali akcję przy przejeździe kolejowym w Katowicach. Tłumaczyli, że pociąg ma zawsze pierwszeństwo. Katowicka policja wraz z przedstawicielami PKP przeprowadziła akcję profilaktyczną przy przejedzie na ul. Le Ronda. Akcja „Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko” miała przypomnieć kierowcom, pieszym i rowerzystom jak zachowywać się na przejazdach kolejowych.

Akcja prowadzona przez katowicką policję miała głównie za cel podniesienie poziomu bezpieczeństwa i wiedzy uczestników ruchu drogowego.

Reklama

„Wraz z funkcjonariuszami Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach informowali kierowców, rowerzystów i pieszych o zasadach bezpieczeństwa przy przekraczaniu przejazdów kolejowo-drogowych. Dodatkowo uczestnikom ruchu rozdawali informatory, zawierające zasady bezpieczeństwa” – podkreśla w komunikacie Agnieszka Żyłka z katowickiej policji.

Co ciekawe, policjanci tłumaczyli jak zachowywać się przy przejeździe oraz co zrobić, gdy nasz pojazd zostanie unieruchomiony na przejeździe.

Poniżej kilka zasad obowiązujących na przejazdach kolejowych

  • Pociąg zawsze ma pierwszeństwo!
  • Przed każdym przejazdem kolejowym zachowaj szczególną ostrożność. Zwłaszcza tam, gdzie nie ma dodatkowych zabezpieczeń.
  • Przed wjazdem na tory upewnij się, że nie zbliża się pociąg.
  • Nigdy nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli rogatki opuszczają się lub nie są w pełni podniesione oraz wciąż miga czerwone światło.

Jeśli Twój samochód zostanie unieruchomiony na przejeździe:

  • Gdy widzisz pociąg, musisz ratować życie, uciekaj w bezpieczne miejsce.
  • Jeśli jest na to czas, znajdź „Żółtą naklejkę PLK”, która znajduje się na napędzie rogatek oraz na krzyżu św. Andrzeja od strony torów. Na naklejce znajduje się indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowego.
  • Zadzwoń na numer alarmowy 112 i podaj numer identyfikacyjny przejazdu. Operator 112 powiadomi o sytuacji ekspozyturę PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., która wyda polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów w obrębie właściwego przejazdu.
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.