Most w Podlesiu / fot. UM Katowice
Reklama

Podlesie: Most, o którego remont od lat apelowali mieszkańcy zostanie w końcu wyremontowany, poinformował Urząd Miasta Katowice. Chodzi o obiekt w ciągu ulicy Zaopusta nad rzeką Mleczną w Katowicach-Podlesiu.

Obiekt od 1984 roku jest wpisany do rejestru zabytków, to jedyny zabytkowy most znajdujący się pod zarządem Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach. W średniowieczu przez Podlesie biegł trakt handlowy, to właśnie jedna z odnóg tego traktu wiodła przez bród na Mlecznej i w celu przekroczenia rzeki zbudowano drewnianą kładkę, na przełomie XIX i XX wieku. Taki był początek teraz remontowanego obiektu.

„Obiekt nie był remontowany od lat 90. i dlatego zostanie przebudowany, z zachowaniem historycznej formy i struktury, aby jak najdłużej mógł służyć katowiczanom  – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Remont będzie kosztował prawie milion złotych. Rozebrany zostanie chodnik i droga rowerowa na moście.

„Ceglane powierzchnie sklepień zostaną oczyszczone (wraz z uzupełnieniem ubytków, wypełnieniem spoin i wzmocnieniem spękanych fragmentów sklepień), podobnie jak kamienne i betonowe powierzchnie podpór (wraz z uzupełnieniem ubytków oraz wypełnieniem spoin).Nastąpi odbudowa ścian czołowych obiektu z wykorzystaniem istniejących bloków kamiennych, wykonanie żelbetowej warstwy spadkowej (nad ceglanymi sklepieniami), zespolonej z odbudowywanymi gzymsami oraz słupami balustrady. Balustrada zostanie odtworzona, a konstrukcja skrzydeł obiektu przebudowana. Skarpy nasypu przy obiekcie będą umocnione, a okolice mostu uporządkowane” – wylicza katowicki magistrat.

Remontem zajmie się firma PRIMOST POŁUDNIE Sp. z o.o. z Będzina. Koszt to ponad 992 tys. zł. Potrwa do końca roku.

Reklama

1 Komentarz

  1. Z tym remontem to radziłbym uważać.
    W Katowicach ostatnio w czasie przebudowy DK86 DK81 jeden wiadukt się zawalił 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.