Wizualizacja hali w MPGK / fot. UM Katowice

Zatrzymać odór. Nowa hala, która ma zniwelować smród doczekała się m.in. ścian. Hermetyzacja zakładu przetwarzania odpadów MPGK w Katowicach idzie do przodu – chwali się miasto Katowice, które przez długi czas udawało, że problem nie leży po stronie miejskiej spółki. Tymczasem jakość życia mieszkańców Dąbrówki Małej i okolicznych katowickich dzielnic się pogarszała. 

Inwestycja ruszyła pod koniec marca ubiegłego roku. Co zrobiono w tym czasie? Wykonano już fundamenty, ściany oraz stropy 10 bioreaktorów, które są kluczowymi elementami inwestycji. Gotowe są także ściany wjazdowe do nowej hali z wykształconymi bramami od strony wschodniej i południowej. Zakończył się także montaż zasilania obiektu. Obecnie trwają prace związane z wykonaniem nadproży w bioreaktorach i attyk na zabudowie żelbetowych konstrukcji. Na miejsce budowy dotarły również istotne elementy instalacji, takie jak płyty prefabrykowane posadzek, wentylatory i elementy oczyszczalni. W najbliższym czasie plac budowy uzupełni reszta urządzeń oczyszczalni, które obecnie znajdują się w procesie prefabrykacji.  

Reklama

„Na budowie każdego dnia pracuje średnio 35 pracowników, którzy dostosowują zabudowania pod instalację przyszłej hali hermetyzacji. Od 21 czerwca rozpoczną się roboty stalowe związane z wykonaniem hali łącznika. W drugiej połowie lipca planujemy przeprowadzenie prac sanitarnych w obiekcie, a następnie montaż urządzeń technologicznych. Prace przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem” – mówi Wojciech Łagoń, specjalista ds. Inwestycji i Rozwoju w MPGK. 

Nowy obiekt MPGK Katowice zostanie wykonany zgodnie ze standardowymi zasadami budowy tego typu obiektów, przeznaczonych do obsługi odpadów komunalnych. Hala wykonana z konstrukcji stalowej będzie wyposażona w bioreaktory wykonane z żelbetu, co jest sprawdzoną praktyką w procesach stabilizacji tlenowej odpadów. Technologia nowego obiektu będzie również umożliwiała sprzężenie całego procesu biologicznego przetwarzania odpadów w jednym szczelnym kompleksie, dzięki czemu zwiększy się wydajność procesu ich przetwarzania przy jednoczesnym zminimalizowaniu uciążliwości zapachowych. 

Wykonawcą nowej hali hermetycznej jest firma AK Nova z Poznania,

Hermetyzacja zakładu MPGK w Katowicach stanowi jedną z najnowocześniejszych inwestycji w branży komunalnej w Polsce. System wentylacji i oczyszczania powietrza, płuczki wodne i chemiczne będą odgrywać kluczową rolę w procesie stabilizacji odpadu, który będzie dojrzewał w żelbetowych, szczelnie zamkniętych bioreaktorach. Każde z pomieszczeń będzie posiadać oddzielny wentylator napowietrzający, skracający proces dojrzewania stabilizatu, który w kolejnych etapach będzie przesiewany w szczelnej hali. Projekt nowego obiektu uwzględnił również układ oczyszczania odcieków technologicznych, co pozwoli ponownie wykorzystać uzyskaną wodę do przyszłych procesów w zakładzie. 

Inwestycja zakończy kolejny etap modernizacji i częściowej hermetyzacji zakładu, na którą w latach 2012-2018 przeznaczono 120 mln zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.