Reklama

Katowice chcą wynająć 52 mieszkania za remont. Rusza kolejna edycja popularnego programu „Mieszkanie za remont”, gdzie miasto udostępnia lokale na preferencyjnych warunkach, ale najemca musi sobie przyszłe mieszkanie wyremontować. Te zazwyczaj są w bardzo złym stanie.

W tym roku 52 mieszkania w różnych częściach Katowic czekają na najemców.

Reklama

„Program jest bardzo ważny dla miasta, bo pozwala zaspokajać istotne potrzeby mieszkańców, jak również sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów. Zdarzają się również przypadki, że osoby spoza Katowic otrzymując „mieszkanie za remont” meldują się w Katowicach i odprowadzają podatki w naszym mieście, a to bardzo ważne w czasie wyzwań demograficznych” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – „Dla potencjalnych najemców bardzo ważna jest też możliwość wykupienia na preferencyjnych warunkach mieszkania usytuowanego w budynku stanowiącym własność wspólnoty mieszkaniowej z udziałem Miasta – już po pięciu latach zamieszkiwania w nim. Wprowadziliśmy także zapisy, które zwiększają szanse „singli” na „mieszkanie za remont”. Wcześniej osoby mieszkające samotnie mogły co prawda aplikować o te lokale, ale ich szanse na zdobycie własnego lokum, przy tak wielkim zainteresowaniu, były niewielkie. Większe szanse mają także osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. Dodatkowo punktujemy osoby, które już mieszkają w Katowicach” – podkreśla prezydent Marcin Krupa.

Jakie mieszkania do wyboru? Jak aplikować o najem lokalu?

W tej edycji programu do wyboru są 52 mieszkania o powierzchni od 18 do blisko 80 m2. Cena najmu za 1 m2 waha się od 3,21 zł do 6,93 zł i jest uzależniona m.in. od lokalizacji, a także standardu mieszkania. Lokale znajdują się przede wszystkim w Śródmieściu (m.in. ul. Mariacka, Kozielska, Warszawska, Mikołowska, Krzywa, Andrzeja, Sienkiewicza, Plebiscytowa, Raciborska, Kościuszki), ale też w Janowie (ul. Oswobodzenia), Zawodziu (ul. Waleriana), Ligocie (ul. Koszalińska, Kołobrzeska, Słupska), Piotrowicach (ul. Grottgera, Małachowskiego), Burowcu (ul. Letnia) czy Szopienicach (ul. Bednarska, Wiosny Ludów).

Aby móc ubiegać się o mieszkanie za remont należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, nie można być właścicielem innego mieszkania. Po drugie – należy spełnić kryterium dochodowe. Przykładowo – dla gospodarstwa jednoosobowego to dochód mieszczący się w widełkach od 1876,32 zł do 5003,52 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na jedną osobę musi się mieścić w przedziale od 1250,88 zł do 3252,29 zł. Trzecim warunkiem jest brak zaległości z tytułu najmu, bezumownego zajmowania lokalu lub roszczenia regresowego. Jeżeli dana osoba spełnia wszystkie warunki formalne, a na jedno mieszkanie jest więcej chętnych, wtedy o pierwszeństwie w zawarciu umowy decydują punkty. Tworząc punktację pod uwagę brana jest m.in.: aktualna powierzchnia mieszkalna w przeliczeniu na jedną osobę, liczba osób zamieszkujących dany lokal, kwestia posiadania dzieci, orzeczenia o niepełnosprawności czy też kwestię bezdomności.

Oglądanie lokali możliwe jest po uzgodnieniu terminu z właściwym Oddziałem Eksploatacji Budynków (OEB) KZGM w Katowicach do 11.06.2021 r. w godzinach pracy OEB (telefony do OEB podane są w tabeli – przy konkretnym lokalu). Należy pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego, a to oznacza, że oglądanie lokali odbywać się może tylko w maseczkach. W przypadku zainteresowania wynajmem lokalu należy w terminie od 14.06.2021 roku do 25.06.2021 r. złożyć w Urzędzie Miasta Katowice (Rynek 1, I piętro, stanowisko 20, 21) wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego. Szczegółowe informacje na temat mieszkań oddawanych w najem po przeprowadzeniu remontu przez przyszłego najemcę można uzyskać na stanowisku Wydziału Budynków i Dróg w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Katowice na I piętrze przy Rynku 1 w Katowicach lub pod nr tel. 32/25-93-634.

Tutaj znajdziecie listę lokali mieszkalnych do remontu na koszt przyszłego najemcy.

 

Kryteria punktowe:

 1. a) powierzchnia mieszkalna na 1 osobę w dotychczas zajmowanym lokalu:
  • poniżej 8 m²                                      8 pkt
  • od 8 m²  do 9,99 m²                       6 pkt
  • od 10 m²  do 12 m²                         4 pkt
  • powyżej 12 m²                                 2 pktW przypadku wnioskodawców zamieszkujących osobno, powierzchnię mieszkalną przypadającą na
   1 osobę w zajmowanych lokalach mieszkalnych sumuje się i dzieli przez dwa.

   W przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych zamieszkujących samotnie:

  • poniżej 16 m²                                           8 pkt
  • od 16 m²  do 19,99 m²                          6 pkt
  • od 20 m²  do 24 m²                                4 pkt
  • powyżej 24 m²                                         2 pktOsoby bezdomne (status bezdomności potwierdzony przez MOPS): 10 pkt

   b) liczba osób zamieszkujących w obecnie zajmowanym lokalu: za osobę 1 pkt

   W przypadku wnioskodawców zamieszkujących osobno, liczbę osób w zajmowanych lokalach mieszkalnych sumuje się i dzieli przez dwa.

   c) w przypadku orzeczonej przez organ właściwy do spraw orzekania o niepełnosprawności wobec wnioskodawcy lub członka jego rodziny: 4 pkt

   d) małżeństwa lub partnerzy zamieszkujący osobno, posiadający dzieci: 4 pkt

   e) małżeństwa, partnerzy lub osoby samotne, posiadające dzieci: 3 pkt

   f) małżeństwa lub partnerzy zamieszkujący osobno: 2 pkt

   g) okres zamieszkiwania wnioskodawcy lub członka jego rodziny na terenie miasta Katowice:

   • do 1 roku:                 2 pkt
   • powyżej 1 roku:      5 pkt
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 + 28 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.