Nowy autobus elektryczny PKM Katowice / fot. UM Katowice

Kolejnych 5 autobusów elektrycznych trafiło do Katowic. W lipcu będzie ich w sumie 20, bo wtedy kolejne 5 zostanie dostarczone do PKM Katowice, które systematycznie wymienia swój tabor. Autobusy elektryczne idealnie nadają się do centrów miast.

Nowe autobusy Solaris Urbino 12 electric już wyjechały na trasę. Nowymi pojazdami obsługują linie 9, 10, 115 i 297. Ładowanie pojazdów odbywać się będzie przez złącze plug-in oraz tzw. pantograf odwrócony – podczas ładowania na znajdujące się na dachu odbieraki mocy opuszczany będzie pantograf na stałe zamontowany na maszcie ładowarki stacjonarnej.

Pojemność każdego z pojazdów to 80 osób,  w tym 29 miejsc siedzących.

„W skład wyposażenia Solarisów wchodzą m.in. ogrzewanie oraz dwustrefowa klimatyzacja, która automatycznie dostosowuje temperaturę wewnątrz przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej, duży i czytelny wyświetlacz wewnątrz pojazdu z dynamiczną informacją pasażerską (pokazującą m.in. informacje o trasie przejazdu, nazwę kolejnego przystanku, datę i godzinę), głosowe zapowiedzi przystanków z przyciskami oznaczonymi alfabetem Braille’a, monitoring obejmujący kamery przestrzeni pasażerskiej oraz kamerę cofania i osobną kamerę w miejscu pracy kierowcy. Wyposażenie obejmuje także dodatkowe oświetlenie pomostów wejściowych oraz tzw. „przyklęk” i platformę dla wózków inwalidzkich, ładowarki USB pozwalające pasażerom doładować urządzenia mobilne oraz darmową sieć Wi-Fi dla Pasażerów” – informuje miasta.

Całość wyposażenia dopełnia zestaw urządzeń ŚKUP (Śląska Karta Usług Publicznych), umożliwiający m.in. zakup biletu w pojeździe. To rozwiązanie, które wprowadzono już na tyskich liniach.

Wartość projektu wsparte pieniędzmi z Unii Europejskiej to 12,4 mln zł netto. Dostarczono również ładowarki do pojazdów.

„Zakup autobusów nisko i zeroemisyjnych to nasz wkład w ochronę czystości powietrza. Nowoczesne technologicznie pojazdy oznaczają znaczne obniżenie emisji spalin, co z kolei ma korzystny wpływ na środowisko. Sukcesywna odnowa taboru jest priorytetem dla PKM Katowice i doskonale wpisuje się w naszą politykę utrzymania wysokiego poziomu jakości usług” – mówi Roman Urbańczyk, prezes Zarządu PKM Katowice.

Łącznie w latach 2015 – 2020 zostało kupionych lub zakontraktowanych przez PKM Katowice 135 autobusów. Z tej puli 115 pojazdów to nowoczesne pojazdy niskoemisyjne, spełniające normę emisji spalin EURO 6, a 20 to jedno i dwuczłonowe autobusy o napędzie elektrycznym.

W pierwszym kwartale przyszłego roku pojawi się w Katowicach kolejnych 5 autobusów przegubowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
9 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.