Od lewej Sławomir Rzepecki, prezes zarządu CTL Maczki-Bór i prezydent Katowic Marcin Krupa / fot. UM Katowice
Reklama

Miasto Katowice przejęło grunty po dawnej kolei piaskowej. Powstanie droga rowerowa z Giszowca do Centrum Przesiadkowego Brynów. Droga ma mieć parametry velostrady, będzie miała też połączenie z terenami Katowickiego Parku Leśnego. W sumie droga ma liczyć ponad 5 km. 

Grunty miasto przejęło od spółki CTL Maczki-Bór. „Docelowym planem jest połączenie wszystkich dzielnic miasta komfortowymi drogami rowerowymi z centrum” – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Prezydent Katowic podpisał akt notarialny wraz z prezesem CTL Maczki-Bór, Sławomirem Rzepeckim. Umowa dotyczy sprzedaży działek na rzecz miasta Katowice o łącznej powierzchni 5,7 ha za kwotę 591 668,09 złotych.

„To tereny po zlikwidowanej piaskowej linii kolejowej, które tworzyły sieć linii kolejowych biegnących wzdłuż Zabrza poprzez Rudę Śląską, Chorzów, Katowice, Mysłowice, Jaworzno, Sosnowiec oraz Imielin i Lędziny. Infrastruktura kolejowa spełniała istotną dla regionu funkcję komunikacyjną, umożliwiając transport piasku podsadzkowego pomiędzy działającymi na Śląsku kopalniami węgla kamiennego a kopalnią piasku Maczki-Bór. Teraz ten teren będzie spełniał również funkcję komunikacyjną, ale już w zupełnie innym wymiarze” – mówi Sławomir Rzepecki, prezes zarządu CTL Maczki-Bór.

Velostrada będzie fragmentem planowanego połączenia dzielnicy Giszowiec z Centrum Przesiadkowym „Brynów” o łącznej długości ok. 5,3 km. Większość tego odcinka, bo ok. 4,2 km stanowić będzie droga rowerowa o podwyższonych parametrach, która ma być wykonana w śladzie dawnej kolei piaskowej na odcinku od ul. Kolistej do włączenia w ul. Huberta. Powstanie wygodne i bezpieczne połączenie rowerowe, jak i dla pieszych (równolegle do velostrady planowany jest chodnik i obiekty małej architektury), które umożliwi szybki dostęp do węzła przesiadkowego. Dzięki temu będzie też możliwość wykorzystania tego terenu dla przejazdów z Giszowca i Nikiszowca do rekreacyjnych obszarów Katowickiego Parku Leśnego.

Przetarg na projekt drogi rowerowej ma zostać ogłoszony w drugim kwartale tego roku. Prace ruszą w prawdopodobnie w połowie 2022 roku.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.