Ulica Tylna Mariacka / fot. D. Czapla / UM Katowice

Rusza budowa piętrowych parkingów na ulicy Tylnej Mariackiej. Nie będzie można wjechać na ulicę. Teren pod budowę został już przekazany wykonawcy. Od czwartku zmiany organizacji ruchu pojawią się w tym rejonie. Inwestycja to koszt około 20 mln zł. 

„Zautomatyzowane parkingi na Tylnej Mariackiej to inwestycja, która jest ściśle powiązana z przebudową ul. Dworcowej. Zgodnie z założeniami powstaną tu urządzenia smart, oferujące w sumie 240 miejsc dla samochodów. To praktyczne rozwiązanie pozwalające stworzyć miejsca parkingowe na stosunkowo niewielkiej powierzchni” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Ulica od czwartku 27.05 zostanie zablokowana. Wjeżdżać będzie można tylko w wypadku dojazdu do posesji mieszkańców i obsługi lokali użytkowych. Znajdujące się na Tylnej Mariackiej miejsca parkingowe będą systematycznie wyłączane z użytkowania.

Praca w rejonie inwestycji będzie etapowana. W pierwszej kolejności prowadzone będą etapowo prace związane z renowacją muru oporowego własności PKP – najpierw od strony ul. Mielęckiego. W związku z tym zaistnieje konieczność zajęcia na długości ok. 70 m (ok. 30 miejsc parkingowych) po stronie muru. Następnie na tym samym odcinku po skończeniu prac renowacyjnych, wykonywane będą przebudowy sieci kolidujących z nowym układem. Wtedy dodatkowo zostanie wyłączonych z możliwości parkowania (ok. 15 miejsc parkingowych) od strony kamienic. Później wykonawca rozpocznie prace renowacyjne muru oporowego od strony ul. Francuskiej – w rejonie drugiego zespołu maszyn, w związku z czym zajęte zostanie ok. 20 miejsc parkingowych (łącznie 65 miejsc parkingowych). Planowany termin rozpoczęcia tego etapu to 7 czerwca br.

W kolejnym etapie zaplanowane jest wykonanie przebudowy sieci kolidujących z drugim zespołem maszyn i dodatkowo zostanie zajętych ok. 10 miejsc od strony kamienic (łącznie 75 miejsc parkingowych). Planowany termin rozpoczęcia tego etapu to 12 lipca bieżącego roku.

Następnie prowadzone będą prace związane z przebudową sieci elektroenergetycznej w obszarze pomiędzy zespołami maszyn i wtedy zajętych zostanie kolejne 20 miejsc (łącznie 95 miejsc parkingowych). Planowany termin rozpoczęcia tego etapu to 19 lipca. Wtedy też wyłączone z możliwości parkowania zostaną wszystkie miejsca parkingowe na obszarze placu budowy.

Montaż modułów parkingowych planowany jest z końcem października 2021. Parkingi wielopoziomowe mają być gotowe do końca bieżącego roku. Przebudowa układu drogowego, wraz z wykonaniem zadaszonego parkingu rowerowego oraz wykonanie systemowej wiaty śmietnikowej zakończy się w marcu 2022 roku.

20 urządzeń do parkowania

Projekt inwestycji zakłada, że na Tylnej Mariackiej stanie 20 urządzeń do parkowania. 12 maszyn od strony ul. Mieleckiego oraz 8 od strony ul. Francuskiej. W sumie, w parkingu typu smart, będzie 240 miejsc parkingowych. Moduły parkingowe będą posiadały elewację z ażurowej siatki, która daje możliwość montowania w późniejszym etapie różnego rodzaju elementów wizualnych. Ponadto przewidziano 10 naziemnych miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych w ciągu ul. Tylnej Mariackiej.

Wykonawcą robót jest firma Grand Andrzej Grygiel, wartość tej inwestycji to ok. 20 mln zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.