/ fot. ZUS

W województwie śląskim ponad połowa mieszkańców nie wykorzystała jeszcze bonu turystycznego. To 500 zł na każde dziecko objęte programem „Rodzina 500 plus”. Bon mogą otrzymać dzieci do 18 roku życia.

W województwie śląskim na 466 tys. bonów aktywowano ponad 201 tys., w całym kraju aktywowano 1,4 mln bonów na 4 mln przyznanych. Bon jest ważny do końca marca 2022 roku.

Reklama

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku epidemii koronawirusa.

„W naszym województwie aktywowano już 201 tysięcy bonów, co stanowi 43 procent z dostępnej puli. Całkowicie wykorzystano ponad 45 tysięcy. Łączna kwota wykorzystanych bonów, czyli tych którymi rodzice z województwa śląskiego zapłacili za wypoczynek dziecka,  przekroczyła 50 mln zł. To druga, po województwie mazowieckim (58 mln zł), najwyższa suma transakcji bezgotówkowych za pomocą bonu” – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Ma on unikalny 16-cyfrowy numer. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Korzystanie z bonu jest proste, wystarczy założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS trzeba wybrać zakładkę  – Ogólny, a następnie – Polski Bon Turystyczny. Aktywować bon można w dowolnym momencie, nawet na dzień przed planowanym wyjazdem.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Mogą one też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl , www.pot.gov.pl  oraz www.polska.travel

„Obecnie w województwie śląskim bonem można zapłacić u 1,5 tys. podmiotów, głównie u przedsiębiorców turystycznych, którzy świadczą usługi wypoczynkowe, rekreacyjne, sportowe i realizują imprezy turystyczne. Dotychczas w ponad tysiącu z nich rodzice skorzystali z tej formy płatności, a wartość tych usług wyniosła 21  mln złotych. W skali całego kraju liczba podmiotów, które zgłosiły chęć rozliczania się bonem to 22,1 tysiące” – dodaje Beata Kopczyńska.

Bonem można płacić do końca marca 2022 r. Nie znaczy to jednak, że do tego czasu trzeba skorzystać z noclegu czy imprezy. Nie ma przeszkód, by opłacić w ten sposób rezerwacje na np. pobyt w późniejszym terminie.

Dla wszystkich, którzy mają pytania związane z funkcjonowaniem bonu Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną całodobową infolinie pod numerem 22 11 22 111, a pytania można też zadawać pisząc na adres: bon@zus.pl .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.