Wystawa na Rynku / fot. KMO

Na Placu Kwiatowym pokazują Polaków, którzy zbudowali Amerykę.  Wystawa „Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy” będzie gościć przed Urzędem Miasta Katowice do 17 czerwca.

„Wystawę zbudowano wokół trzech kategorii – ludzi, miejsc i wydarzeń – jest opowieścią o polskich emigrantach oraz ich potomkach (Amerykanach polskiego pochodzenia), którzy przyczynili się do rozwoju społeczeństw obu krajów, w istotny sposób wzbogacając ich kulturę, ekonomię czy naukę” – informuje Łukasz Kałębasiak z Katowice Miasto Ogrodów. „Wystawa podkreśla wymiar otwartości Stanów Zjednoczonych oraz Polski
na inspirujące wpływy społeczne i kulturowe przyjezdnych – nowych mieszkańców
i obywateli. Ma na celu przypomnienie i pokazanie, jak oba kraje czerpią od wieków
z bogactwa wnoszonego przez zagranicznych przybyszów, kładąc szczególny nacisk na Polaków, którzy wyruszyli w świat, i wnieśli istotny wkład swoją wiedzą
i umiejętnościami w kulturę innych krajów – w tym przypadku Stanów Zjednoczonych” – dodaje.

Reklama

Pomysłodawcą wystawy był Konsul Generalny USA w Karakowie, dr Patrick T. Slowinski.

“Podczas trzech głównych fal emigracji do USA polscy emigranci przywieźli ze sobą żarliwą etykę pracy, nacisk na wartości demokratyczne i miłość do miejsca urodzenia. Chociaż dzisiejsza Polonia jest dobrze zasymilowana i zintegrowana z kulturą amerykańską, zachowuje jednocześnie silne poczucie więzi i dumy z Polski. Tą miłością nasycona jest ich twórczość i wkład w budowę  społeczeństwa amerykańskiego” – mówi.

W Katowicach wystawa organizowana jest we współpracy z Katowice Miasto Ogrodów – Instytucją Kultury im. Krystyny Bochenek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.