Od lewej radny Józef Zawadzki i Tomasz Szpyrka (Forum Samorządowe) - Sesja Rady Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Radni proszą miasto o pieniądze na remont zabytkowej kapliczki. Z wnioskiem do prezydenta Katowic w tej sprawie wystąpili dwaj radni Forum Samorządowego. Chcą, aby urząd zabezpieczył pieniądze na remont kapliczki murowanej Matki Bożej z 1893 roku, która znajduje się w dzielnicy Dąb. To jednak nie taka prosta sprawa.

Do radnego Józefa Zawadzkiego o wsparcie wystąpiła Rada Jednostki Pomocniczej (rada dzielnicy) nr 10 Katowice-Dąb. Kapliczka wpisana jest do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Śląskiego, znajduje się na skrzyżowaniu ulic Dębowej i Źródlanej. Jest w złym stanie technicznym.

Narażona jest m.in. na drgania z drogi, widoczne są spękania ścian i ubytki w elewacji. Koszt jej remontu może wynieść około 200 tys. zł.

Zabytkowa kapliczka przy ulicy Źródlanej na Dębie w Katowicach / fot. Lestat (Jan Mehlich)

„Zwracam się z uprzejmą prośbą o zabezpieczenie w budżecie miasta Katowice środków na remont zabytkowej kapliczki murowanej Matki Bożej” – wnioskował radny Józef Zawadzki. „Kapliczka powstała prawdopodobnie w 1893 roku. Zbudowana została w stylu neogotyckim. Obecnie w jej wnętrzu znajduje się figura Matki Bożej oraz obraz św. Jana Pawła II. Niestety upływ czasu i brak remontów zrobiły swoje. Kapliczka niszczeje. Widoczne są spękania ścian i ubytki w elewacji, a także zawilgocenia i wysolenia ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Obiekt wymaga, zatem generalnego remontu” – dodaje. Zainteresowanie historycznym obiektem wykazał też radny Forum Samorządowego Tomasz Szpyrka.

“Remont zabytkowej kapliczki jest ważny dla mieszkańców z dzielnicy Dąb a sama kapliczka wpisuje się w ochronę dóbr kultury Miasta Katowice” – stwierdził.

Po sprawdzeniu przez miasto okazało się, że kapliczka jest własnością Rzymskokatolickiej Parafii pw. Świętych Jana i Pawła Męczenników z siedzibą przy ul. Chorzowskiej 160. Jest wpisana do rejestru zabytków dlatego parafia może starać się o dotacje na jej remont. Wniosek złożony w 2021 roku może zrealizować się w 2022 roku. Ewentualne pieniądze będą pochodzi z puli środków na remont zabytków, z której korzystają głównie obiekty sakralne. Katowice co roku przekazują około miliona złotych na ten cel.

„Parafia powinna wystąpić do Biura Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Katowice z wnioskiem o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, kompletnym pod względem formalnym i zawierającym w załączeniu wszystkie wymagane dokumenty” – stwierdził wiceprezydent Waldemar Bojarun.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.