Ludzie z bagażami / fot. InfoKatowice.pl

Na Śląsku pracuje coraz więcej cudzoziemców. „Rekordowy wzrost” – twierdzi ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczył, że na koniec marca w województwie śląskim pracowało ponad 66 tys. obcokrajowców. To 3 tysiące więcej niż w grudniu 2020 i prawie 10 tys. więcej niż pod koniec 2019 roku.

W całej Polsce legalnie pracujących cudzoziemców na koniec marca br. było ponad 766 tys., a na koniec kwietnia przeszło 780 tys. Od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie.

Reklama

„Epidemia Covid-19 niewątpliwie miała duży wpływ na tę statystykę, bo w drugim kwartale ubiegłego roku odnotowaliśmy spadek liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych – wiązało się to z zamknięciem granic i lockdownem. Natomiast, gdy już granice zostały odblokowane, w drugiej połowie ubiegłego roku, obcokrajowcy ponownie zaczęli przyjeżdżać do Polski do pracy. I tak na koniec grudnia 2020 r. do ubezpieczeń społecznych w całym kraju zgłoszonych było ponad  725 tys. obywateli innych państw, w tym w województwie śląskim 63 tys. osób” – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Obywatele Ukrainy chcą u nas pracować

Największy wzrost wśród pracowników zagranicznych stanowią obywatele Ukrainy. Zarówno w skali całego kraju jak i województwa śląskiego.

Na koniec marca składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzane były za ponad 53 tys. obywateli z ukraińskim paszportem, to o prawie 2 tys. więcej niż na koniec 2020 r. Drugą narodowością, która najliczniej przyjeżdża do naszego regionu w celu podjęcia legalnej pracy to obywatele Białorusi – 2,2 tys. osób, następnie to Gruzini – ponad 1,7 tys. osób, kolejno obywatele Mołdawii – 909 osób, Rosji – 674 osób, Rumunii, Włoch i Czech – z każdego z tych krajów w granicach powyżej 340 osób.

Na terenie województwa śląskiego pracują obywatele jeszcze z około 100 państw, z różnych zakątków świata, czasem bardzo odległych i egzotycznych. I tak w bielskim oddziale mamy trzech Kolumbijczyków, a w chorzowskim ZUS trzech Laotańczyków. W częstochowskim oddziale zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest dziewięciu mieszkańców Indonezji, w rybnickim ZUS trzech Senegalczyków, w sosnowieckim ZUS 128 Chińczyków, natomiast w zabrzańskim ZUS – czterech obywateli Kamerunu.

„Dane statystyczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, jak np. umowa o pracę, czy zlecenie. W tych statystykach ujęte też są osoby, które w Polsce prowadzą własną firmę. Należy jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się w KRUS – dodaje rzeczniczka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.