Pociąg Kolei Śląskich / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Od 10 maja Koleje Śląskie zmieniają taryfę. To pierwszy etap zmian u regionalnego przewoźnika – koszty podróży na części tras pozostaną takie jak dotychczas, inne się zmniejszą, ale są też takie, na których trzeba będzie zapłacić więcej. Średnia podwyżka cen biletów wyniesie około 13%. To pierwsza kompleksowa zmiana cennika Kolei Śląskich od 5 lat.

Pandemia mocno dotknęła komunikację publiczną, nie inaczej jest w przypadku Kolei Śląskich. Spadła liczba pasażerów, a wzrosły koszty funkcjonowania – choćby przez zwiększenie częstotliwości dezynfekcji taboru czy wprowadzeniu nowoczesnych metod czyszczenia pojazdów. Do tego wzrosty kosztów prądu, płacy minimalnej, napraw i utrzymania taboru, które doprowadziły ostatecznie do modyfikacji cennika.

„Codziennie uruchamiamy około 400 pociągów. To niezwykły potencjał komunikacyjny
dla mieszkańców naszego województwa. Kolej jako bezpieczny, ekologiczny i wygodny środek transportu może im zatem służyć nie tylko w czasie dojazdu do pracy, ale także poza godzinami szczytu. Zmiana taryfy Kolei Śląskich przede wszystkim ma na celu wprowadzenie prostej taryfy, a także wdrożenie atrakcyjnych ofert, które zachęcą pasażerów do podróżowania z nami.” – mówi prezes Kolei Śląskich, Aleksander Drzewiecki.

Po modyfikacji cennika Koleje Śląskie nadal będą jednym z najtańszych przewoźników kolejowych w Polsce. Np. na trasie Katowice-Tychy ceny pozostaną bez zmian, na trasie Sosnowiec-Katowice koszt biletu zmniejszy się z 5 zł do 4,5 zł. Podobnie zresztą będzie na trasie Świętochłowice-Katowice. Od 1 września poza godzinami szczytu komunikacyjnego ceny na tych trasach będą jeszcze mniejsze (3,82 zł).

Więcej zapłacimy np. na trasie Bytom-Katowice, tam cena biletu z 4 zł wzrosła do 4,5 zł. Wzrost nastąpi także na trasie Będzin Miasto – Katowice z 5 zł do 5,5 zł. Od 1 września poza szczytem komunikacyjnym bilet ma kosztować 4,68 zł.

„Podążamy za trendami europejskich kolei regionalnych, które bazują na prostych i zrozumiałych taryfach. Naszym celem jest wdrożenie rozwiązań, które zapewnią czytelne i sprawiedliwe zasady podróżowania pociągami Kolei Śląskich dla wszystkich pasażerów. Z uwagi na fakt, że jest to proces długofalowy, modyfikacje będą wprowadzane etapami. Dziś komunikujemy planowane zmiany cen, natomiast już we wrześniu pojawią się nowe atrakcyjne oferty. Ponadto, na części tras wprowadzimy również możliwość korzystania z innowacyjnej taryfy pozaszczytowej ze zniżką do 20%.” – podkreśla prezes Drzewiecki.

Zmiany będą odbywały się w etapach –pierwsza faza zmian wejdzie w życie od 10 maja, druga od września 2021 roku. Cały proces ma się zakończyć w 2022 roku.

„Główną i jednocześnie pierwszą ze zmian jest dążenie do wprowadzenia jednolitej stawki kilometrowej i korekta ofert liniowych. Podczas drugiego etapu we wrześniu nastąpi wprowadzenie najbardziej atrakcyjnych ofert dedykowanych różnorodnym odbiorcom, w tym seniorom, rodzinom czy małym grupom, a także wprowadzenie wysokich rabatów na przejazdy poza szczytem. Należy zaznaczyć, że wszystkie bilety sprzedane przed datą pierwszej fazy zmian pozostaną ważne bez dopłaty” – podkreśla przewoźnik.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 + 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.