Odpady na ul. Tylnej Mariackiej / fot. InfoKatowice.pl

Katowice po raz kolejny podnoszą opłaty za odbiór odpadów i to znacznie. Od 1 lipca mieszkańcy zapłacą więcej. 26,30 zł za odpady segregowane. Przypomnijmy, w styczniu 2020 roku podniesiono opłatę za odbiór odpadów z 14 zł do 21,30 zł.

„Przepisy mówią o tym, że opłaty za odbiór śmieci mogą być wykorzystywane tylko i wyłącznie na ten cel, a system musi się bilansować. W praktyce oznacza to, że koszty usługi odbioru i zagospodarowania odpadów (SGOK) muszą być pokryte w całości z opłaty wnoszonej przez mieszkańców. Szukając najlepszego rozwiązania dla mieszkańców ogłosiliśmy przetarg na firmę, która będzie odpowiadała za gospodarowanie odpadami. Jedyną ofertę złożyła spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, czyli dotychczasowy operator. Warto podkreślić, że tym samym żadna z firm funkcjonujących na rynku w tej branży nie zaproponowała niższej kwoty. Wiemy, że nowa stawka za odpady segregowane dla mieszkańców wyniesie 26,30 zł. Bardzo nas cieszy, że jest ona niższa niż się spodziewaliśmy i wciąż plasuje Katowice w gronie miast z najniższymi stawkami miesięcznymi” – mówi wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.

Rosnące koszty bieżące i zmiany opłat w stawkach to kwestia poruszana nie tylko w Katowicach. Inne miasta wojewódzkie. Jak podaje miasto, w Katowicach nie jest najdrożej – w Będzinie płacą 36 zł, a Bobrownikach 35 zł.

Niestety to kolejna podwyżka wprowadzana w Katowicach w ostatnim czasie. Wcześniej miasto podniosło opłaty za parkowanie, szykuje się też do podwyżek za wodę. Metropolia – której częścią są Katowice – podniosła natomiast ceny biletów komunikacji miejskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.