Punkt ładowania samochodów elektrycznych / fot. UM Katowice

Kolejne punkty ładowania pojazdów elektrycznych pojawiły się w Katowicach. W sumie mówimy o 20 punktach w 10 lokalizacjach na terenie miasta – m.in. parkingach i innych miejscach publicznego postoju.  

„Katowice stawiają na ekologiczne rozwiązania transportowe oparte na elektryczności. Jako pierwsze polskie miasto spełniliśmy zobowiązania wynikające z ustawy o elektromobilności – mamy ponad 100 punktów ładowania samochodów elektrycznych i wciąż rozwijamy naszą infrastrukturę. Mamy najbardziej rozbudowaną sieć połączeń tramwajowych, inwestujemy w zakup elektrycznych autobusów i samochodów do wykonywania zadań publicznych. W mieście działa także car-sharing samochodów zasilanych prądem oraz sieć elektrycznych skuterów i hulajnóg. Cieszymy się z otwarcia kolejnych stacji GreenWay. Wiemy już, że stworzenie warunków technicznych pozytywnie wpływa na podjęcie decyzji o zakupie tego typu, bezemisyjnych pojazdów przez osoby prywatne oraz firmy” – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Ładowarki AC o mocy 11 kW dla każdego gniazda uruchamiane są w dziesięciu miejskich lokalizacjach na terenie Katowic. W każdej lokalizacji zainstalowane zostały stacje oferujące  dwa punkty ładowania i dwa miejsca parkingowe. Zlokalizowane zostały m.in. na ulicy Kościuszki, Mikołowskiej czy też Francuskiej 70. Ich obecność w mieście jest efektem współpracy Miasta Katowice, firmy GreenGoo i GreenWay Polska.

Miejskie stacje ładowania w Katowicach staną się częścią sieci GreenWay i jako takie będą stacjami ogólnodostępnymi.

Tym samym w sieci GreenWay znajdzie się już blisko 90 stacji ładowania AC – najwięcej spośród wszystkich operatorów sieci ładowania w Polsce.

„Pierwszy raz włączamy do naszej sieci grupę stacji miejskich na taką skalę” – wyjaśnia Rafał Czyżewski, Prezes GreenWay Polska. „Kierowcy potrzebują możliwości podładowania auta “na mieście”, spodziewamy się więc, że wraz z rosnącą świadomością samorządów w zakresie elektromobilności, tego typu infrastruktura będzie się pojawiała w polskich miastach coraz częściej” – dodaje.

Dziewięć z dziesięciu lokalizacji zostało już uruchomionych i odebranych przez Urząd Dozoru Technicznego. Proces uruchamiania ostatniej z nich zakończy się w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Ekologia i elektromobilność

Stolica górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii jako pierwsze polskie miasto spełniła zobowiązania wynikające z zapisów ustawy o elektromobilności. W tym roku w Katowicach były 124 punkty ładowania samochodów elektrycznych, a infrastruktura jest wciąż rozwijana. W latach 2015-2021 miasto kupiło nowoczesne autobusy – w tym 115 to pojazdy niskoemisyjne, a 20 to jedno i dwuczłonowe autobusy o napędzie elektrycznym (koszt 130 mln zł). Na terenie miasta działa także car-sharing elektrycznych samochodów oraz sieć elektrycznych skuterów i hulajnóg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.