MDK Witosa - plan sytuacyjny / fot. UM Katowice
Reklama

Od lat zapowiadana inwestycja w końcu powstanie w Katowicach. Będzie towarzyszył jej park. Miasto zbuduje na osiedlu Witosa w rejonie ulic Kwiatkowskiego i Grabskiego miejski dom kultury wraz z parkiem. Dokumentację projektową dla inwestycji wykona firma Blank Architekci. Jeszcze w tym roku zostanie opracowana koncepcja, która ma przybliżyć koszty powstania MDK oraz jego utrzymania.

Głosy mieszkańców stały się podstawą do stworzenia tzw. koncepcji funkcjonalno-użytkowej tego miejsca. Jej założenia obejmują przede wszystkim budowę nowego miejskiego domu kultury, w skład którego wejdą:

Reklama
  • sala wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie na potrzeby organizowania imprez i wydarzeń kulturalnych, ze sceną i widownią na ok. 200 miejsc siedzących wraz z ekranem, nagłośnieniem, oświetleniem, multimediami i kurtyną,
  • hol, w którym będzie możliwa organizacja wystaw, z systemami podwieszania i podświetlania,
  • sala baletowa z parkietem, lustrami, nagłośnieniem, garderobami, sanitariatami z prysznicami,
  • sala taneczno-ruchowa
  • dwie sale zajęciowe – np. do nauki gry na instrumentach,
  • sala do organizacji spotkań
  • pracownia plastyczna z pomieszczeniem magazynowym,
  • pracownia ceramiczna z piecem do wypalania ceramiki,
  • pokój dla matki z dzieckiem.

„Dzięki budowie miejskiego domu kultury zwiększy się oferta kulturalna i rekreacyjna w tej części Katowic. Zależy nam na tym, by osoby w każdym wieku mogły realizować swoje pasje, a także spotykać się i integrować podczas różnych wydarzeń. Jakość życia w mieście odgrywa bardzo dużą rolę w życiu mieszkańców i często jest kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzję o zamieszkaniu w danym mieście i jego konkretnej dzielnicy. Dlatego w tej sprawie rozmawialiśmy z mieszkańcami, by to oni powiedzieli, jakie mają oczekiwania wobec domu kultury i parku” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nowy obiekt ma pozwolić też na organizację imprez plenerowych – będzie scena plenerowa, nagłośnienie, światła, ławy oraz krzesła. MDK ma mieć też namioty. Do tego plenerowy ekran, leżaki – słowem kino plenerowe.

W nowym budynku MDK będzie także działać Klub Seniora oraz Rada Jednostki Pomocniczej nr 8 Osiedla Witosa. Na terenie wokół budynku zostanie zainstalowany monitoring, pojawią się miejsca postojowe, chodniki i oświetlenie.

W parku natomiast mają powstać ogrody społeczne, ścieżki dla pieszych i rowerzystów, ścieżki przyrodniczo-historyczne, siłownie plenerowe, ławki, kosze oraz oświetlenie. Deszczówka w parku ma być gromadzona i wykorzystywana do podlewania roślin.

Realizacja inwestycji zostanie podzielona na dwa etapy: w pierwszym powstanie budynek,
w kolejnym park. Rozpoczęcie budowy przewidywane jest na 2022 rok.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 + 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.