MPGK Katowice / fot. InfoKatowice

Mieszkańcy Katowic zapłacą więcej za odbiór śmieci. Na razie system się nie spina i raczej będą podwyżki. Miasto poinformowało o problemach z systemem gospodarki odpadami. Przypomnijmy,  w styczniu 2020 roku podniesiono opłatę za odbiór odpadów z 14 zł do 21,30 zł. Na chwilę obecną system się nie finansuje i Rada Miasta Katowice na sesji 29 kwietnia podejmie decyzję o dofinansowaniu systemu. Na razie miasto nie podaje o jaką kwotę chodzi. Mieszkańcy natomiast muszą spodziewać się podwyżek za odbiór odpadów – tym razem nieoficjalnie mówi się o kwocie około 28 zł. To się ma zadziać w najbliższych miesiącach.

W przetargu na odbiór odpadów, który właśnie się toczy miasto planowało wydać ponad 263 mln zł. Oferta należącego do miasta Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami to ponad 327 mln zł. To oznacza podwyżkę cen dla mieszkańców. Oficjalnie jeszcze nie podaje się kwoty, nieoficjalnie mówi się o około 28 zł.

„Przez ostatnie dwa lata stawki za odbiór odpadów utrzymywane były na stałym poziomie. Niestety, ze względu na niezależne od nas czynniki zewnętrzne związane ze znaczącym wzrostem kosztów, nie jest to już dłużej możliwe” – mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic. Z tym, że podwyżki weszły w życie od stycznia 2020 roku. Więc w ubiegłym roku cena zmieniła się z 14 zł do 21,30 zł.

„Przepisy mówią o tym, że opłaty za odbiór śmieci mogą być wykorzystywane tylko i wyłącznie na ten cel, a system musi się bilansować. W praktyce oznacza to, że koszty usługi odbioru i zagospodarowania odpadów (SGOK) muszą być pokryte w całości z opłaty wnoszonej przez mieszkańców. Szukając najlepszego rozwiązania dla mieszkańców ogłosiliśmy przetarg na firmę, która będzie odpowiadała za gospodarowanie odpadami. Jedyną ofertę złożyła spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, czyli dotychczasowy operator. Warto podkreślić, że tym samym żadna z firm funkcjonujących na rynku w tej branży nie zaproponowała niższej stawki. Teraz to radni podejmą decyzję, czy będzie zgoda na kwotę oczekiwaną przez spółkę. Niestety innego wyjścia nie ma, a mieszkańców czeka zmiana miesięcznej stawki za odbiór odpadów. Ustalenie nowych stawek zostanie poprzedzone szczegółowymi wyliczeniami i analizami. Chcemy, aby system przetwarzania odpadów w Katowicach, który jest jednym z najnowocześniejszych w kraju, nadal działał tak dobrze, jak do tej pory – dodaje wiceprezydent Bogumił Sobula.

Zmiany stawki wynikają z bieżących kosztów ponoszonych przez MPGK:

  • wzrost płacy minimalnej – o 24,4% w porównaniu z rokiem 2019
  • podwyższenie standardów, m.in. recyklingowych wynikających z rozporządzeń UE. Przez dwa ostatnie lata dzięki powiększeniu m.in. taboru, zatrudnienia czy liczby pojemników do selektywnej zbiórki, poziom segregacji śmieci w Katowicach wzrósł i wynosi ok. 40%. W 2025 roku UE wymaga już 55% recyklingu, co oznacza konieczność poniesienia kolejnych nakładów m.in. na infrastrukturę.
  • wzrost stawek opłaty marszałkowskiej, czyli opłat za korzystanie ze środowiska, jakie pobiera Urząd Marszałkowski – w przypadku tzw. stabilizatu oraz pozostałości w okresie 2019-2020 stawka ta wzrosła o 59%.
  • zmiany prawne generujące dodatkowe koszty – regulacje po pożarach składowisk, dotyczące bezpieczeństwa, przepisy związane z wymaganym udziałem pojazdów elektrycznych lub gazowych we flocie (obecnie jest ich 12, a w ciągu najbliższych dwóch lat – co najmniej 15 kolejnych; do końca 2022 roku mają one stanowić 10% całej floty MPGK a do 2025 – 30%; koszt jednej śmieciarki gazowej jest o 25% wyższy od standardowej) oraz wymogi dotyczące kontroli wizyjnej (koszt wykonania to ok. 670 tys. zł).

Rosnące koszty bieżące i zmiany opłat w stawkach to kwestia poruszana nie tylko w Katowicach. Inne miasta wojewódzkie, a także gminy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zostały także w ostatnim czasie zmuszone do wprowadzenia podwyżek za gospodarowanie odpadami.

Wybrane miasta wojewódzkie
Łódź 34,00 zł
Opole 28,00 zł
Rzeszów 27,00 zł
Poznań 25,00 zł
Gorzów Wielkopolski 24,00 zł
Kraków 23,00 zł
Katowice 21,30 zł
Bydgoszcz 21,00 zł

Stawki miesięcznych opłat na 1 mieszkańca za odpady segregowane:

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Będzin 36,00 zł
Bobrowniki 35,00 zł
Pyskowice 34,80 zł
Mysłowice 31,80 zł
Piekary Śląskie 30,00 zł
Ruda Śląska 30,00 zł
Dąbrowa Górnicza 29,00 zł
Mikołów 29,00 zł
Łaziska Górne 29,00 zł
Sosnowiec 27,70 zł
Chorzów 26,90 zł
Świętochłowice 26,50 zł
Tychy 26,00 zł
Siemianowice Śląskie 25,95 zł
Bytom 24,50 zł
Zabrze 24,20 zł
Czeladź 24,00 zł
Katowice 21,30 zł
Tarnowskie Góry 21,00 zł

 

2 KOMENTARZE

  1. Czy ktoś w ogóle kontroluje pracę MPGM-u? Ostatnio powiedzieli, że zgodnie z zarządzeniem magistratu nie będą wywozić, jak kubły nie zostaną wystawione na chodnik. U nas to niewykonalne, bo i chodnik, i ulica b. wąskie. Szefowa wspólnoty sprawdziła, żadnego zarządzenia nie ma, a oni robią, co i kiedy chcą. Częstotliwość wywozu pozostawia wiele do życzenia, kubły ze szkłem stoją miesiącami, a potem śmieciarzom ciężko je te 3 metry wywieźć, więc to jakaś parodia z kolejnymi podwyżkami. Osobna kwestia, jakim prawem ta firma dotuje klub sportowy, przecież to skandal, żeby z opłat za śmieci utrzymywać sportowców! Moze Redakcja zapyta, co na to RIO?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
6 + 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.