Reklama

Oszuści zgarnęli w sumie 1,5 mln zł. Zatrzymali ich policjanci z Katowic. To obywatele Białorusi i Ukrainy, którzy oszukali kilkaset osób. 17 z nich zostało już tymczasowo aresztowanych, jedna osoba została objęta policyjnym dozorem.

Policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP Katowice wspierani m.in. przez śledczych z Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej.

Reklama

„Podczas działań na terenie Katowic, Warszawy, Krakowa, Tczewa, Wrocławia i Zakopanego policjanci zatrzymali łącznie 19 osób – obywateli Białorusi i Ukrainy – członków zorganizowanej grupy przestępczej, specjalizującej się we włamaniach na rachunki bankowe oraz kradzieży zgromadzonych tam środków. Kilku spośród nich zatrzymano na „gorącym uczynku” przestępstwa” – tłumaczy Aleksandra Nowara ze śląskiej policji.

Sprawcy działali z wykorzystaniem metody, przed którą wielokrotnie ostrzegała policja. Zaczynało się od kampanii SMS. W sumie od 1 grudnia 2020 do 8 kwietnia 2021 roku przestępcy wysłali co najmniej 280 tysięcy wiadomości SMS z fałszywym linkiem.

„Organizowali tzw. kampanię SMS, rozsyłając wiadomości tekstowe o konieczności dokonania często symbolicznej dopłaty np. do oczekiwanej przesyłki. W wiadomości zamieszczony był link, pod którym można było rzekomo poznać szczegóły, w rzeczywistości kierujący na podstawioną stronę banku. Sprawcy nakłaniali w ten sposób odbiorców wiadomości SMS do uruchomienia przesłanego linku, docelowo umożliwiającego przejęcie loginu i hasła do bankowości elektronicznej i kradzieży pieniędzy z konta. Oszuści wielokrotnie zaciągali też pożyczki na przejętych rachunkach i wyprowadzali tak pozyskane środki” – tłumaczy rzecznik śląskiej policji.

Pieniądze wypłacono z bankomatów metodą na BLIK – m.in. w Katowicach, Sosnowcu, Kaliszu, Łodzi czy Krakowie. Pieniądze były również przelewane na rachunki bankowe będące w dyspozycji grupy.

Sprawa jest rozwojowa i prowadzący ją policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 + 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.