foto: materiały prasowe
Reklama

Miejski Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie” w Katowicach obchodzi w tym roku XXX-lecie istnienia. Jego historia jest jednak znacznie dłuższa. Z okazji urodzin powstanie film, na który będą się składały wspomnienia mieszkańców Katowic i nie tylko. W tej chwili Instytucja zbiera materiały i zaprasza wszystkich do dzielenia się wspomnieniami związanymi z MDK.

Historia Miejskiego Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie” jest znacznie dłuższa niż 30 lat. Pierwsze wzmianki o budynkach pochodzą z 1901 roku w przypadku Zawodzia i 1909 roku w przypadku Bogucic. Od początku istnienia były to dwa osobne przyzakładowe domy kultury odpowiednio Huty Ferrum i Kopalni Ferdynand a później KWK Katowice „Największą wiedzę dotyczącą naszych Domów Kultury mamy począwszy od okresu powojennego, dla którego istnieją zachowane ciekawe kroniki” – mówi Michał Kaczmarek, Specjalista ds. zarządzania projektami i współpracy międzysektorowej – „Pod skrzydła miasta Dom Kultury na Zawodziu przeszedł w maju 1991 roku i to właśnie symboliczna data narodzin nowej Instytucji, a wspólnie oba budynki pod jednym szyldem istnieją od 1997 roku, czyli zakończenia pracy KWK Katowice”.

Reklama

Od momentu powstania Domy Kultury miały do spełnienia ważną funkcję społeczną. „I dlatego właśnie poszukujemy wspomnień mieszkańców związanych z funkcjonowaniem tych miejsc, wiemy że wielu mieszkańców organizowało w naszych budynkach np. swoje wesela.” Kroniki zawierają mnóstwo zdjęć z wydarzeń takich jak np. wycieczki do Pragi, czy Budapesztu, dnia Hutnika, Barbórki (spotyka się nawet starą nazwę Barburka), licznych konkursów czy balików.

„Ale nam bardzo zależy, żeby to nie były tylko anonimowe wspomnienia, chcielibyśmy żeby mieszkańcy miasta opowiedzieli nam swoje niezapomniane historie i podzielili się swoimi zdjęciami czy filmami, albo chociaż podzielili się z nami swoimi opowieściami” – zachęca mieszkańców Michał Kaczmarek.

Mieszkańcy mogą swoje materiały przesyłać pod adres e-mail: aneta.dereszewska@mdkbogucice-zawodzie.pl, lub kontaktować się telefonicznie pod numerem 32 255 32 44. Materiał filmowy ma zostać zaprezentowany mieszkańcom podczas obchodów urodzin, które planowane są na połowę maja, ale niestety nie można wykluczyć zmiany terminu z powodu pandemii.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.