S1 / fot. GDDKiA

GDDKiA chce budować fragment S1 pomiędzy Bieruniem a Oświęcimiem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wysłała do konsorcjum firm Porr i Mota-Engil Central Europe zaproszenie do udziału w negocjacjach w sprawie udzielenia zamówienia z wolnej ręki. To przyśpieszyłoby znacznie podpisanie umowy na obwodnicę Bierunia.

Konsorcjum już realizuje odcinek S1 na odcinku Oświęcim-Dankowice. Udzielenie zamówienia z wolnej ręki umożliwiają przepisy.

„Takie zamówienie ma polegać na powtórzeniu podobnych usług lub robót budowlanych. Warunkiem koniecznym jest jednak przewidzenie takiej możliwości w podstawowym zamówieniu i być zgodne z jego przedmiotem, a całkowita wartość tego zamówienia została uwzględniona przy obliczaniu jego wartości” – informuje GDDKiA.

2,9 km nowej drogi

Negocjacje dotyczą zaprojektowania i budowy fragmentu drogi ekspresowej S1 o długości ok. 2,9 km, odcinka drogi klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego) o długości ok. 2 km, drogi klasy Z (zbiorczej) – pomiędzy węzłem Bieruń a układem ulicznym Bierunia (dojazdu do ul. Jagiełły) – o długości ok. 2 km, węzła Bieruń oraz pięciu obiektów inżynierskich.

„To umożliwi skomunikowanie nowej drogi S1 poprzez węzeł Bieruń z istniejącym przebiegiem drogi DK44. Negocjacje będą również dotyczyły czasu uzyskania przejezdności w zakresie trasy głównej S1 oraz obwodnicy Bierunia w ciągu DK44” – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Jak dobrze pójdzie możliwe, że umowę uda się podpisać w II kwartale tego roku.

S1 ma być w całości przejezdna w 2023 roku? Nie będzie

Żeby osiągnąć najważniejszy cel inwestycji w postaci przejezdnego połączenia istniejącej drogi ekspresowej S1 na odcinku pomiędzy Mysłowicami (węzeł Kosztowy II) a Bielskiem-Białą (węzeł Suchy Potok), w lutym GDDKiA unieważniła trwające ponad rok postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy pierwszego odcinka.

„Wobec zaawansowania realizacji dwóch zadań w ramach budowy S1 pomiędzy Oświęcimiem a Bieskiem-Białą rozstrzygniecie postępowania przetargowego na pierwszy odcinek, spowodowałoby przesunięcie w czasie zakończenia realizacji robót budowlanych w ramach pierwszego odcinka, co najmniej o rok. Przypominamy, że na odcinek środkowy pomiędzy Oświęcimiem a Dankowicami oraz odcinek południowy pomiędzy Dankowicami a Bielskiem-Białą umowy zostały już podpisane w 2020 roku z przewidywanym terminami zakończenia realizacji odpowiednio 14 sierpnia oraz 3 listopada 2023 r.

Obecnie trwa przygotowanie dokumentacji do kolejnego przetargu, który ma zostać ogłoszony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.