Wybrany wariant oznakowania ulic (SIM) / fot. UM Katowice

Prawie 8 tys. mieszkańców zdecydowało o estetyce miejskich ulic i placów. Mieszkańcy głosowali nad Systemem Informacji Miejskiej (SIM) i wybrali jedną z dwóch propozycji oznakowania, które będzie realizowane. 

W styczniu tego roku rozstrzygnięty został przetarg na zmianę Systemu Informacji Miejskiej. Wygrała go spółka Utal. Szacowany koszt realizacji inwestycji to 11,6 mln zł. Środki na ten cel pochodzą z Regionalnego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To rządowa pomoc dla samorządów, w ramach której Katowice otrzymały w sumie 65 mln zł.

Swoje głosy na dwie propozycje oddało 7937 mieszkańców, spośród których 68,6% wskazało zwycięski wariant, a 31,4% opcję czarno-białą. Miasto po kontrowersjach jakie wywołała pierwotna wersja – nie podobała się części mieszkańców, a także osobom związanym z Akademią Sztuk Pięknych – poprawiło przy pomocy ekspertów planowane oznakowanie.

„Ponad 7900 oddanych głosów jasno pokazuje, że kwestie estetyki przestrzeni publicznej są bardzo ważne dla naszych mieszkańców. Zależało nam na tym, by spośród wariantów przygotowanych przez ekspertów z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych to właśnie sami mieszkańcy wybrali ostateczną opcję, która pojawi się w naszym mieście” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wybrana koncepcja

Katowiczanie zdecydowali, że w przestrzeni miasta realizowany będzie wariant kontrastowy (charakterystyczny).

„Wybrane przez mieszkańców rozwiązanie cechuje wysoka funkcjonalności, jest nowoczesne i odważne. Spełnia swoje zadanie z poszanowaniem potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami.  Odpowiada wymaganiom stawianym systemom informacji miejskiej na poziomie czytelności i estetyki poprzez zastosowanie bardzo dobrego kroju pisma, wysokich kontrastów oraz odpowiedniej hierarchii elementów” – mówi Justyna Kucharczyk, prorektor ds. badań i współpracy ASP w Katowicach.

Cechy wariantu charakterystycznego:

  • nawiązuje do kolorów heraldycznych, czyli zestawienia wykorzystywanego w identyfikacji miasta,
  • charakterystyczne połączenie, które już jest kojarzone z Katowicami i może wzmocnić tożsamość wizualną miasta,
  • zestawienie ciemnej szarości, bieli i żółci gwarantuje maksymalne kontrasty,
  • połączenie kolorystyczne rekomendowane dla osób starszych i z dysfunkcją wzroku, kolorystyka zapewniająca odcinanie się od tła.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.