Odzyskana gotówka / fot. Policja

2,3 tys. zarzutów postawiła katowicka policja oszustom. Straty liczone w milionach złotych – pranie brudnych pieniędzy, oszustwa na portalach aukcyjnych, tym parała się grupa z różnych części naszego kraju, wykorzystująca bezdomnych jako słupy. Pokuratura zgromadziła 800 tomów akt w tej sprawie. To efekt trwającego 4 lata śledztwa.

Śledztwo nie dotyczy tylko oszust na portalach aukcyjnych, których sprawcy dopuścili się w latach 2015-2017, ale również przejęcia kont na portalach aukcyjnych i kont poczty internetowej, które służyły oszustom.

„Przestępczy proceder polegał początkowo na przejmowaniu kont na jednym z portali aukcyjnych i oferowaniu z nich towarów, które nigdy nie docierały do odbiorców. Gdy algorytmy portalu zaczęły coraz częściej blokować te aukcje podejrzewając nieuprawnione przejęcie kont, to podejrzani zaczęli wystawiać swoje oferty sprzedaży na konkurencyjnym portalu na przejętych tam kontach. Następnie (rzekomo dla bezpieczeństwa kupującego) proponowali przeniesienie oferty na pierwszy z portali, gdzie nabywca w wypadku nieotrzymania towaru mógł liczyć na zwrot całości pieniędzy. Następnie przesyłali mu link prowadzący do ich oszukańczej aukcji wystawionej na pierwszym portalu. Osoba zainteresowana zakupem wchodziła wówczas przez ten link na wskazany portal przelewała pieniądze na rachunek wskazany przez oszustów” – tłumaczy Agnieszka Żyłka z katowickiej policji.

W  2016 roku oszuści wysyłali już link do kopii strony portalu aukcyjnego. Tam logowali się pokrzywdzeni, mogli nawet sprawdzać swój profil sprzedającego, kompletnie nieświadomi oszustwa.

„Najczęściej oszuści oferowali wielofunkcyjne roboty kuchenne znanej marki, aparaty fotograficzne, roboty samo sprzątające, telefony komórkowe, a także drony, laptopy, kamery GoPro, drogie zegarki sportowe, elektronarzędzia i inne tego typu przedmioty o wartości od 1 do 5 tys. zł” – twierdzą śledczy.

Pomogły im bitcoiny

Wyłudzone pieniądze zmieniali na bitcoiny, a następnie ponownie na realną walutę, tak żeby nie pozostawić śladów. W tym czasie policja deptała im już po śladach i blokowała kolejne rachunki bankowe, na które przelewano pieniądze. W ten sposób pokrzywdzeni odzyskali prawie pół miliona złotych. U podejrzanych dokonano zabezpieczenia majątkowego na pieniądzach, cennych zegarkach o wartości niespełna 500 tys. zł i mieszkaniu o łącznej wartości prawie 2 mln zł.

„Jak skomplikowana była to sprawa i jaki ogrom pracy włożyli w żmudne czynności śledczy świadczy fakt, że głównych sprawców zidentyfikowano dopiero na końcu tego postępowania. W celu uniknięcia „wpadki” wszyscy podejrzani kontaktowali się ze sobą tylko przez internet. Nawet kiedy byli zatrzymywani i gdy dopiero po pewnym czasie decydowali się na złożenie wyjaśnień, to i tak nie potrafili podać zbyt wielu informacji o swoich wspólnikach” – tłumaczy Agnieszka Żyłka z katowickiej policji. „Pomimo tego w toku śledztwa najpierw zatrzymano trzy osoby, które dostarczały głównym sprawcom rachunki bankowe służące do zbierania wyłudzanych pieniędzy i otwierane przez tzw. słupów (głównie osoby bezdomne z Warszawy), a następnie na terenie Warszawy zatrzymano pierwszego z głównych podejrzanych, a na terenie Gdańska drugiego z nich. Ostatnią z podejrzanych jest 34-letnia kobieta, która przez ostatnie pół roku działalności sprawców pomagała im dokonywać oszustw wystawiając ich ogłoszenia na portalu aukcyjnym” – dodaje.

Ponadto w toku prowadzonych czynności ustalono również, że ci sami podejrzani odpowiadają także za wyłudzenia związane z oferowaniem przez internet pokoi do wynajęcia nad morzem i wyłudzanie zaliczek za pobyt w nich w 2016 roku.

Na wniosek prokuratora dwóch głównych podejrzanych w wieku 31 i 33 lat sąd tymczasowo aresztował na okres 3 i 6 miesięcy. Mężczyznom przedstawiono ponad 1800 zarzutów dotyczących m.in. oszustw internetowych o łącznej wartości prawie 3,5 mln zł., a także włamań na konta poczty elektronicznej i konta portali aukcyjnych oraz pranie brudnych pieniędzy pochodzących z tych wyłudzeń. Podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 + 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.