Pomnik / fot. UM Katowice
Reklama

Miasto ogłosiło przetarg na pomnik Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego 1945 roku. Oferty mają zostać otwarte 16 kwietnia. To ten pomnik ma być budowany z funduszy covidowych tzw. inwestycji lokalnych, rządowego wsparcia dla samorządów. Pomysł budowy pomnika z tych pieniędzy był mocno krytykowany przez mieszkańców i część radnych.  Wytykali władzom miasta, że to nie jest dobry czas, na tego typu inwestycję.

Pomnik ma powstać na skarpie przy skrzyżowaniu al. Roździeńskiego i ul. Dobrowolskiego. Będzie miał rozbudowaną formę przestrzenną i ma być widoczny zarówno od strony DTŚ, jak i Parku Boguckiego.

Reklama

„Naszym obowiązkiem wobec poprzednich pokoleń jest pokazywanie zarówno dokonań naszych przodków, ale także wydarzeń tragicznych, które dotknęły tysiące rodzin naszego regionu. Dlatego chcemy upamiętnić ofiary deportacji mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 roku. Ten pomnik będzie mieć szczególny i unikalny charakter, gdyż będzie symbolicznie domykać Strefę Kultury, która rozpoczyna się Parkiem Powstańców Śląskich. Ta przestrzeń, przez pandemią, była corocznie odwiedzana przez setki tysięcy mieszkańców metropolii i naszych gości. Dzięki temu wiele osób będzie miało okazję zapoznać się z tak ważną chwilą z historii Śląska” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W sumie pomnik będzie kosztował 7,5 mln zł.

„Skalą i kształtem ma nawiązywać do archetypicznego domu mieszkalnego – familoka. Jego ściany wydzielają przestrzeń (pustkę), która w metaforyczny sposób pokazuje opuszczony i zniszczony budynek. Pozostałe elementy kompozycji architektonicznej – schody stalowe, mniejsza forma pomnikowa (nawiązująca abstrakcyjną formą do wagonu kolejowego), detale szyn w posadce, uzupełniają formalnie i dynamizują całość założenia przestrzennego. Dodatkowo, we wnętrzu głównego obiektu pomnikowego stanie 7 dwustronnych tablic z listą nazwisk osób deportowanych” – informuje katowicki magistrat.

Zakres robót związanych z powstaniem pomnika obejmie między innymi:

  • roboty ziemne,
  • roboty konstrukcyjno-budowlane związane z wzniesieniem pomnika,
  • zagospodarowanie terenu obejmujące nasady nowych drzew, krzewów i trawników,
  • wykonanie nawierzchni dróg i chodników,
  • przebudowy sieci wodociągowej i gazowej,
  • zabezpieczenie linii wysokiego napięcia oraz przebudowa stacji transformatorowej,
  • przebudowa istniejącego i budowa nowego oświetlenia

Otwarcie ofert w przetargu planowane jest na 16 kwietnia. Termin wykonania robót to 13 miesięcy od dnia podpisania umowy z wybranym w drodze przetargu wykonawcą.

„Ci ludzie, którzy tam zostali nie mają dzisiaj grobów, nie mają dzisiaj miejsc gdzie ich rodziny mogą ich upamiętnić, nie ma gdzie na Wszystkich Świętych świeczki zapalić” – mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic, który przekonywał radnych, że na taką inwestycję nigdy nie ma dobrego czasu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
6 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.