Dom przy pl. Ogród Dworcowy 4 w którym mieszkał Kazimierz Kutz, fot. M. Malina
Reklama

Miasto Katowice przejmie od PKP budynek, w którym mieszkał Kazimierz Kutz. Chodzi o obiekt przy placu Ogród Dworcowy 4 i większość budynku nr 5. W jednym z nich miał właśnie mieszkać Kazimierz Kutz. Urząd planuje stworzenia tam placówki upamiętniającej słynnego śląskiego reżysera. Podpisanie aktu notarialnego nastąpi dzisiaj.  

„Kazimierz Kutz zapisał się w historii Śląska i całego kraju zarówno jako wybitny reżyser, jak i promotor Śląska. Zależy nam na tym, by życie i twórczość reżysera zostały mocno zaakcentowane w przestrzeni miasta – m.in. w Szopienicach, w których się urodził, a później tworzył. Chcemy, by w tym miejscu powstał ośrodek poświęcony pamięci Kazimierza Kutza. Ma to być przede wszystkim miejsce spotkań, służące działalności edukacyjnej i kulturalnej. Obiekt będzie pełnił także funkcje muzealne: znajdą się w nim pamiątki i rzeczy związane z reżyserem” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Reklama

W ubiegłym roku – we wrześniu miasto pozyskało od prywatnych właścicieli dwa mieszkania przy Placu Ogród Dworcowy 4 i 5, w tym jeden lokal w budynku, w którym mieszkał kiedyś Kazimierz Kutz. W między czasie miasto rozmawiało z PKP w sprawie przejęcie pozostałych lokali – z zamiarem docelowego nabycia lokalu w budynku nr 4.

Wczoraj prezydent Katowic wydał rozporządzenie w sprawie przejęcia udziałów w prawie współwłasności gruntu oraz w prawie współwłasności budynków mieszkalnych położonych przy Placu Ogród Dworcowy 4 i 5, wraz z obiektami infrastruktury technicznej. Kolejnym krokiem będzie podpisanie aktu notarialnego, dzięki któremu Katowice staną się właścicielem tych nieruchomości.

Dokument ma zostać podpisany dzisiaj.

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Juz jeden dom miasto kupilo po Wojciechu Kilarze i tez miala byc wystwa czy male muzeum a oczywiscie budynek straszy na kosciuszki !!!! Wiec po co nastepny zeby stal znow pusty !!!

  2. Bardzo bogaci jesteśmy, żeby tworzyć tak osobne byty dla upamiętniania kolejnych, wybitnych postaci. Ileż tych pamiątek, poza filmami, które mają swoje miejsce w Kosmosie? Ile osób odwiedza rocznie mieszkanie Państwa Ptaków, mimo, że tam jest co nieco do oglądania /choć zapewne więcej w Centrum Scenografii, które nie ma miejsca na porządne wystawy/. A w Panteonie /też za kolosalne pieniądze/ miejsca dla Pana Kutza brak…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.