Reklama

Spalarnia w Katowicach. Miasto mówi, że za wcześnie, żeby o tym rozmawiać

A. Maciaszczyk

Urząd Miasta Katowice / fot. A. Maciaszczyk / InfoKatowice.pl
Reklama

Jak informowaliśmy w poniedziałek, miasto Tychy zadeklarowało budowę spalarni odpadów, a miasto Katowice się zastanawia. Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii potwierdził to w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Miasto Katowice zaznacza, że po ponad roku pracy specjalnego zespołu, który zajmuje się sprawą optymalizacji gospodarki odpadami, na razie nie ma o czym mówić w kwestii spalarni.

Na ten moment nie ma jeszcze żadnych konkretów i za wcześnie na pytania o szczegóły” – poinformował Michał Łyczak, rzecznik katowickiego magistratu. Temat spalarni to kwestia, która wywołuje duże kontrowersje, bo raczej mało kto chce mieszkać w okolicy takiego zakładu. Wyraźny sprzeciw można było usłyszeć ze strony części mieszkańców Dąbrówki Małej.

Pierwotnie Metropolia chciała budować duża spalarnię, ale to zablokował wojewoda, a później sąd, które zgodził się z nadzorem prawnym wojewody. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia nie ma umocowania prawnego w kwestii odpadów. Stąd pomysł budowy kilku mniejszych zakładów na terenie GZM.

Tychy też nie chcą mówić o spalarni, która może powstać w mieście. Nieoficjalnie mówi się, o tym, że Andrzej Dziuba będzie chciał taką inwestycję zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji na stanowisku – po wyborach samorządowych w 2023 roku. Pamiętajmy, to inwestycja, która budzi duże niepokoje społeczne.

Reklama

„Bez budowy Zakładu Termicznej Utylizacji Odpadów nie poradzimy sobie z tym problemem, ponieważ pojemność wysypisk się kończy – mówił w 2019 roku Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. Odpadów do spalenia – jak podał Dziuba – na terenie Metropolii jest około 450 tys. ton. Wtedy miasto Tychy jednoznacznie deklarowało, że obiekt nie powstanie na terenie miasta.

„W Metropolii wytwarzamy o prawie 21 proc. odpadów komunalnych więcej niż zakładały to prognozy zawarte w Planie Gospodarki Odpadami dla województwa śląskiego, co w przypadku miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oznacza wzrost o ponad 162 tysięcy ton śmieci rocznie” – informuje GZM.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 + 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php
Ładowanie