Transport czołgu T-55 / fot. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Na teren siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach został przetransportowany czołg T-55. To jeden z ważniejszych elementów nowej ekspozycji poświęconej pacyfikacji kopalni „Wujek”, która miała miejsce 16 grudnia 1981 roku.

Czołg przetransportowano dzisiaj.

Reklama

„Takich samych czołgów użyły wówczas komunistyczne władze w celu zdławienia strajku, który wybuchnął w kopalni 13 grudnia 1981 m.in.: w obronie internowanego Jana Ludwiczaka, przewodniczącego ówczesnej Komisji Zakładowej „Solidarności”. Podczas akcji pacyfikacyjnej pluton specjalny ZOMO oddał strzały w kierunku strajkujących górników. Dziewięciu poniosło śmierć, 23 zostało postrzelonych” – informuje dr Marek Leszczyna ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Przetransportowanie czołgu to nie była prosta sprawa,  zabytkowy pojazd obecnie nie ma silnika.

Otwarcie nowej wystawy w rozbudowanej siedzibie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności przewidziane jest na 16 grudnia, w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności to instytucja kultury prowadzona wspólnie przez miasto Katowice i Urząd Marszałkowski Województw Śląskiego. Jednym z jej zadań jest prowadzenie ekspozycji – Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.