Reklama

Liczba bezrobotnych w Katowicach wzrosła o połowę w porównaniu do ubiegłego roku. Wyraźnie widać to na liczbach, które przedstawił Powiatowy Urząd Pracy. Zwolnienia grupowe w ubiegłym roku w Katowicach miały objąć prawie pół tysiąca mieszkańców. To nie oznacza, że stopa bezrobocia w mieście w porównaniu do innych gmin regionu – a nawet kraju – znacznie się pogorszyła. Katowice nadal mają najniższe bezrobocie – tak przynajmniej wskazują dane za styczeń 2021 roku.

W lutym 2020 roku ogół bezrobotnych w Katowicach to było nieco ponad 2,6 tys. osób. W lutym tego roku jest to ponad 3,9 tys. osób.

Reklama

„Według stanu na dzień 28 luty 2021r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Katowicach zarejestrowanych było ogółem 3960 osób bezrobotnych, w tym 2050 kobiet. Udział kobiet w ogólnej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych stanowił 51,8%. Prawo do zasiłku posiadały 562 osoby bezrobotne, tj. 14,2% ogólnej liczby zarejestrowanych bezrobotnych /w stosunku do 17,8% w roku ubiegłym, co pozwala sądzić, że w większym stopniu straciły pracę osoby zatrudnione krócej niż rok. W stosunku do stanu na koniec lutego ubiegłego roku liczba bezrobotnych wzrosła o 1342 osoby” – czytamy w przygotowanym przez magistrat zestawieniu.

Zwolnienia grupowe

Przez cały ubiegły rok do Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach zamiar dokonania zwolnień grupowych zgłosiło 17 zakładów pracy z terenu całego kraju. Pracę stracić miało ponad 2 tys. pracowników – z czego 450 osób to mieszkańcy Katowic.

„We wskazanym okresie planowanych zwolnień grupowych zamierzali dokonać pracodawcy głównie z branży usługowej i handlowej. Osoby przewidziane do zwolnienia zatrudnione były głównie na stanowiskach pracowników administracyjno-biurowych (w tym kadra kierownicza), sprzedawców oraz robotników magazynowych. Wśród firm zgłaszających zwolnienia znalazły się także firmy działające w branży górniczej, które zgłosiły do zwolnienia m.in. pracowników dołowych, operatorów maszyn i urządzeń” – czytamy w informacji przygotowanej dla katowickich radnych.

Finalnie spośród osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładów pracy w wyniku zwolnień grupowych – do Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach zgłosiło się w celu rejestracji 47 osób. Natomiast w tym roku zwolnienie 35 osób zgłosiła jedna firma z Katowic. Chodzi o personel ds. biznesu i administracji oraz pracowników obsługi klienta.

W 2021 r. informację o zamiarze zwolnienia 35 osób zgłosiła jedna firma z terenu Katowic, która planuje zwolnienia dot. średniego personelu ds. biznesu i administracji oraz pracowników obsługi klienta.

Obecnie trudna sytuacja na rynku pracy nie jest jeszcze tragiczna. Pojawia się zapotrzebowanie na pracowników w obiektach handlowych magazynach. Ciągle jednak mocno cierpi m.in. gastronomia, branża turystyczna, hotelowa etc.

Z danych na koniec stycznia 2021 roku wynika, że stopa bezrobocia w Katowicach i tak jest najniższa w województwie śląskim.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.