Dworzec PKP w Katowicach / fot. InfoKatowice.pl

PKP ogłosiło przetarg. Planuje rozbudowę linii na odcinku Katowice-Gliwice. Przetarg dotyczy opracowania koncepcji rozbudowy tego odcinka. To ma być jeden z kolejnych etapów rozbudowy transportu kolejowego w województwie śląskim.

„PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dostrzegają rosnące zainteresowanie koleją i nowe potrzeby w ruchu pasażerskim i towarowym na sieci kolejowej w województwie śląskim. PLK w ramach studium wykonalności przeanalizują możliwości budowy dodatkowych torów na trasie Katowice – Gliwice. Założeniami planowanej inwestycji jest oddzielenie ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego, co przyczyni się do zwiększenia przepustowości na jednej z najpopularniejszych tras w regionie. Zwiększenie przepustowości pozwoli na uruchomienie nie tylko większej ilości połączeń pasażerskich, lecz także przewóz większej ilości towarów” – poinformowało PKP PLK.

Państwowa spółka jest zainteresowana skróceniem czasu jazdy pociągów w realacji Katowice-Gliwice. Obecnie jest to 20-26 minut. Chodzi też o dostosowanie przystanków do potrzeb osób niepełnosprawnych i usprawnienie przewozu towarów w regionie.

Po torach mogłyby kursować cięższe i dłuższe (750 m) pociągi towarowe, m.in. w relacjach międzynarodowych.

„Opracowane w ramach studium wstępne propozycje zostaną skonsultowane z przewoźnikami, którzy realizują lub zamierzają realizować połączenia kolejowe na linii Katowice – Gliwice. Pozwoli to uwzględnić potrzeby prognozowanego ruchu pasażerskiego i towarowego przy ustalaniu koncepcji wariantów inwestycyjnych. Studium wykonalności ma dać odpowiedź, jak rozwijać infrastrukturę kolejową i przygotować dokumentację przedprojektową, umożliwiającą realizację robót. Prace studialne określą zakres projektu, jego efekty oraz koszty realizacji. Studium wykonalności ułatwi planowanie inwestycji. Określi możliwości dostosowania torów aglomeracyjnych oraz towarowych do rosnącego natężenia ruchu pociągów i zapewnienia najlepszej dostępności kolei na trasie Katowice – Gliwice” – informuje PKP.

PLK ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla zadania „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska na odcinku Katowice – Gliwice – opracowanie Studium Wykonalności”. Zakładany termin realizacji prac studialnych to lata 2021-2023. Planowana jest realizacja zadania we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

Opracowanie dokumentacji projektowej i roboty budowlane mogłyby być realizowane w nowej perspektywie finansowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.