Jarosław Makowski na sesji Rady Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Radni przyjęli apel w sprawie wstrzymania wycinki drzew w Lesie Murckowskim. Jednogłośnie chcą zablokowania planów Nadleśnictwa Katowice – przegłosowali to dzisiaj na sesji Rady Miasta Katowice. 

„Bardzo wiele osób zaniepokoiła sytuacja, w której Nadleśnictwo miałoby wyciąć te buki” – mówił Jarosław Makowski, przewodniczący Komisji Klimatu na sesji Rady Miasta Katowice. To właśnie na Komisji Klimatu odbyła się dyskusja na temat wycinki drzew w Lasach Murckowskich. W sumie 124 drzewa mają zostać wycięte. Dyskusja na komisji była bardzo merytoryczna. „Dała mocne argumenty żeby tą wycinkę ograniczyć” – mówił na sesji Makowski.

Reklama

Po komisji  – w ostatni poniedziałek – prezydent zaapelował do Nadleśnictwa w tej sprawie. Chciał utworzenia tam tzw. Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego, aby chronić tamtejsze drzewa. Dzisiaj zrobiła to Rada Miasta Katowice. To ten sam apel, który miał zostać przyjęty przez Komisję Klimatu, ostatecznie przyjęła go cała rada – jednogłośnie.

Poniżej treść apelu:

„W dniu 26 lutego 2021 roku obradowała w trybie zdalnym Komisja Klimatu Rady Miasta Katowice. Jeden z punktów porządku obrad tej Komisji dotyczył planowanej przez Nadleśnictwo Katowice wycinki 180-195-letnich buków w Lasach Murckowskich.
Po wysłuchaniu ponad dwugodzinnej dyskusji i przedstawionych argumentów, my – Radni Rady Miasta Katowice – apelujemy do Nadleśnictwa Katowice, aby zaplanowane na rok 2021 prace z zakresu gospodarki leśnej w wydzieleniach 328i oraz 329j na terenie Leśnictwa Murcki zostały wstrzymane, a drzewostany te zostały wyłączne z użytkowania rębnego.
Kierujemy ten apel w przekonaniu, że stoją za nim niepodważalne wartości przyrodnicze, naukowe i krajobrazowe oraz struktura drzewostanów omawianych starodrzewów bukowych. Taką pozaustawową formę ochrony przyrody przewiduje Program Ochrony Przyrody dla Nadleśnictwa Katowice na lata 2020-2029. Mamy nadzieje, że nasz apel spotka się ze zrozumieniem Nadleśnictwa Katowice. Wszystkim nam leży na sercu troska o to „leśne sanktuarium”, które jest dobrem wspólnym mieszkańców Katowic, Aglomeracji Katowickiej i Śląska”

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
1 + 27 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.