Autobusy w Katowicach / fot. Erdem Yildiz

Metropolia wygrała w NSA. Nie trzeba będzie płacić VAT-u za organizację transportu publicznego. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wygrała w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, ale wyrok zaskarżono. NSA utrzymał go – to oznacza, że w kieszeni samorządów opłacających transport zostanie około 40 mln zł.

W 2019 roku GZM otrzymał indywidualną interpretację podatkową. Ujęto tam organizację transportu publicznego jako świadczenie usług. To oznaczało konieczność odprowadzania podatku VAT.

Reklama

Z tym, że według GZM i później sądów – Metropolia wykonuje zadania własne gminy – czyli organizację transportu publicznego dla członków GZM. Zadanie zostało przekazane Metropolii: „w celu lepszej koordynacji i zwiększenia efektywności jego funkcjonowania na tak dużym obszarze, jakim jest GZM”.

„Bardzo cieszy nas wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który podtrzymał decyzję pierwszej instancji i tym samym podtrzymał stanowisko Metropolii GZM w sprawie braku konieczności opodatkowania VATem organizacji transportu publicznego” – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. „Oczywiście czekamy jeszcze na uzasadnienie wyroku, które uszczegółowi tę decyzję. Niemniej uchylenie przez NSA niekorzystnej dla nas interpretacji podatkowej, ma bardzo duże znaczenie dla gmin tworzących GZM oraz sąsiadujących z nami, które obsługiwane są przez komunikację miejską” – dodaje.

Wyrok NSA oznacza, że składka wpłacana przez gminy nie będzie musiała być powiększona o około 40 mln zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.