Tor Saneczkowy w Parku Kościuszki / fot. Michał Mendala / UM Katowice
Reklama

W tym roku Budżet Obywatelski to ponad 20 mln zł. Strażacy ochotnicy mogą mieć problem ze swoimi projektami – zresztą nie tylko oni. W sumie wszyscy, którzy zgłaszają projekty, których lokalny charakter może zostać zakwestionowany przez urząd. W tym roku właśnie na lokalność projektów urzędnicy będą zwracać szczególnie uwagę.

Przez 7 lat mieszkańcy wybrali 870 projektów, z których ponad 700 zostało zrealizowanych. Od 9 marca do 22 kwietnia będzie trwał nabór w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. 3 mln zł z puli 20,6 mln zł to tzw. Zielony Budżet.

„Powstały nowe ławki, chodniki, drogi rowerowe, zielone skwery, boiska, pierwszy wodny plac zabaw czy tężnia solankowa, a także niedawno oddany do użytku, po rewitalizacji, tor saneczkowy w parku Kościuszki. Z efektów tych projektów korzystają tysiące mieszkańców. Katowiczanie dostali świetne narzędzie do wprowadzania realnych zmian swojego otoczenia i bardzo sprawnie z niego korzystają” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Od tego roku osoby weryfikujące zadania ze strony urzędu będą dokładniej przyglądać się określeniu przez wnioskodawców czy zadania są przypisane do właściwej kategorii (lokalne, ogólnomiejskie).

„W ramach ewaluacji wpłynęło sporo zgłoszeń zwracających uwagę na projekty Ochotniczych Straży Pożarnych, które rzeczywiście mogły budzić wątpliwości co do lokalnego charakteru tych zadań. Dlatego w tym roku będzie to element szczególnie brany pod uwagę podczas oceny formalno-prawnej wniosków” – zaznacza Justyna Buchalik.

Ramowy harmonogram Budżetu Obywatelskiego w 2021 roku wygląda następująco:

  • Zgłaszanie projektów – od 9 marca do 22 kwietnia 2021 r.
  • Ogłoszenie wyników weryfikacji formalnej – do 12 maja 2021 r.
  • Ogłoszenie wyników weryfikacji merytorycznej – do 16 sierpnia 2021 r.
  • Głosowanie – od 6 do 19 września 2021 r.
  • Publikacja wyników głosowania – do 29 września 2021 r.
Reklama

1 Komentarz

  1. OSP działa w pierwszym szeregu w społeczności lokalnej, potem dopiero na szczeblu miasta. Dla mnie podstawową ideologii BO jest decyzja mieszkańców Katowic, jeśli oni zechcą dać na OSP to nie widzę powodu aby urzędnicy oponowali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 + 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.