fot. InfoKatowice.pl

Uchwała antysmogowa będzie zaostrzona. Jeszcze w tym roku, zadeklarował marszałek Jakub Chełstowski. Urząd Marszałkowski zaznacza, że potrzebne są systemowe rozwiązania: „Zaostrzyć, ale też szukać źródła finansowania” – powiedział marszałek.

W październiku 2020 roku Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wystąpił do samorządów, które miały zgłosić swoje propozycje do poprawy uchwały antysmogowej. Ta wprowadza m.in. ograniczenia w zakresie spalania paliw oraz nakłada obowiązek wymiany pieców na bardziej ekologiczne.

„40 gmin jest za zaostrzeniem uchwały antysmogowej. 70 jest przeciw” – powiedział marszałek Jakub Chełstowski. „Często samorządowcy wysyłają apele, a kwestia jest taka, że nie umieją zrobić tego co jest dzisiaj i nie przepracowali dobrze tego okresu, który był i trzeba to uczciwie powiedzieć” – dodał.

Marszałek zaznaczył, że województwo do walki o czyste powietrze chce podejść systemowo. „Zaostrzyć, ale też szukać źródła finansowania” – mówił Chełstowski.

Zdaniem marszałka większych pieniędzy niż w perspektywie unijnej 2021-2027 nie będzie, dlatego to okres, który województwo powinno wykorzystać. W niektórych aspektach uchwała antysmogowa ma być bardziej rygorystyczna – w innych zmodyfikowane mają zostać kierunki działania.

Zmiany do uchwały antysmogowej mają zostać wprowadzone jeszcze w tym roku. Obecnie trwają prace nad konkretami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 + 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.