Wojewoda Jarosław Wieczorek w hali MCK / fot. InfoKatowice.pl

Wojewoda będzie tłumaczył różnice w kosztach powstania szpitala tymczasowego MCK. Chodzi o kilkadziesiąt milionów złotych rozbieżności między tym co podawały służby wojewody, a tym co podało Ministerstwo Zdrowia. Przypomnijmy, służby wojewody podawały kwotę 10-12 mln zł jako koszt przygotowania obiektu MCK na potrzeby szpitala tymczasowego. Natomiast Ministerstwo Zdrowia mówi o kwocie ponad 55 mln zł.

W listopadzie 2020 roku na konferencji zapowiadającej powstanie szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wyliczył koszt jego powstania na kwotę 10-12 mln zł. Obiekt miał zostać też wynajęty „po kosztach” od operatora obiektu firmy PTWP Event Center.

„Koszt dostosowania, przygotowania z pełną instalacją tlenową oscyluje w granicach 10-12 mln zł” – mówił w listopadzie 2020 wojewoda śląskie Jarosław Wieczorek.

O koszty przygotowania szpitali tymczasowych zapytała Hanna Gill-Piątek, posłanka Polski 2050 Szymona Hołowni. Informacje otrzymała, ale ta odbiegała od tego co przedstawił w listopadzie wojewoda Jarosław Wieczorek.

Z danych podanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że koszt przygotowania szpitala tymczasowego w MCK to 55,5 mln zł. To mniej więcej koszt budowy dwóch  basenów w mieście. Częścią tej kwoty jest przewidywany koszt przywrócenia MCK do stanu pierwotnego – 3 mln zł.

Jak poinformowała InfoKatowice.pl, Alina Kucharzewska rzecznik wojewody śląskiego, trwa ustalanie tego co dokładnie zawierało się w kosztach podanych przez Ministerstwo Zdrowia. Jak tłumaczyła nam rzecznik, wojewoda podając kwotę 10-12 mln zł mówił o fizycznym dostosowaniu (przebudowie) obiektu do potrzeb szpitala tymczasowego – nie miał wtedy na myśli np. sprzętu medycznego, który trafił do MCK. Szczegóły co do tego, co zostało zawarte w kwocie ponad 55 mln zł mamy poznać wkrótce.

Miliony miesięcznie na szpital tymczasowy

Zgodnie z założeniami obiekt w MCK ma działać do końca marca. Choć jego funkcjonowanie może zostać przedłużone. Na razie działa w systemie modułowym – czyli wykorzystywana jest jego część. Pełne możliwości szpitala MCK to 500 łóżek, w tym 100 respiratorowych.

Z danych na pierwszą połowę lutego wynika, że w placówce od grudnia leczyło się ponad 150 osób. W grudniu koszt funkcjonowania katowickiego szpitala tymczasowego wyniósł niespełna 4,5 mln zł.

1 Komentarz

  1. “Dane, bez porównania, są kiepską informacją” – cyt. J. Kalabiński /o ile ktoś wie, kim był/. Ile kosztuje miesięcznie utrzymanie 100-łóżkowego szpitala? Ile kosztowałaby dzierżawa pustego choć wyposażonego szpitala od prywatnego właściciela, którego władza nie lubi? Dlaczego w koszty wliczane są profity dla spółki, która nie jest właścicielem obiektu? Przecież w dobie pandemii organizatorzy i właściciele obiektów “eventowych” albo zmienili branżę, albo bankrutują? Pytań o to, kto jest winien tak kolosalnej niegospodarności, jest mnóstwo…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 + 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.