Reklama

W Katowicach rozdano już ponad 10 tys. Kopert Życia. Każda z nich może uratować życie osoby starszej. To może być pierwsza informacja na temat stanu zdrowia oraz zażywanych leków podczas interwencji pogotowia u osoby starszej.

Czym są Koperty Życia? To informacje jak dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, zażywane leki i uczulenia. Taką zalaminowaną kopertę wkładamy do lodówki.

Reklama

„My już ponad 10 000 takich Kopert Życia. Koperta Życia jest ważnym elementem bezpieczeństwa dla seniora, w kopercie mamy ankietę zdrowotną – senior wypisuje tutaj podstawowe dane, informacje o kontakcie do rodziny o swoich chorobach. Umieszcza najlepiej na lodówce albo gdzieś przy wejściu na magnesiku taką naklejkę. Jeśli wchodzi pogotowie, jeśli cokolwiek dzieje się złego z osobą starszą, jest to sygnał dla ratowników że gdzieś będą podstawowe informacje o tym jakie leki zażywa, na co choruje” – wyjaśnia Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Seniorzy, z którymi rozmawialiśmy, mówią, że karta to potrzebna inicjatywa, ale w Katowicach jeszcze zostało nieco do zrobienia w kwestii jej promocji.

„Sama nie mam takiej karty i w sumie za bardzo nie znam nikogo kto by z niej korzystał. Inicjatywa wydaje się bardzo przydatna, ale jeszcze sporo zostało do zrobienia w zakresie promocji tego rozwiązania” – powiedziała nam jedna z katowickich seniorek, która chciała pozostać anonimowa.

W regionie w ideę Koperty Życia zaangażował się Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wraz z Pełnomocnikiem Terenowym Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach oraz Komenda Wojewódzka Policji.

Wzór „Koperty Życia” można pobrać ze strony Urzędu Marszałkowskiego. W Katowicach natomiast można otrzymać taką kopertę idąc do m.in. jednego z Terenowych Punktów Pomocy Społecznej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 + 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.