Marcin Krupa wręczający dziecku pluszaka / fot. UM Katowice

Katowice podnoszą opłaty w żłobkach. Zarabiasz więcej niż próg ustalony przez urząd? Zapłacisz więcej. Miasto chwali się, że od 2015 roku do 2019 roku powstało 330 nowych miejsc w żłobkach, teraz mieszkańcy będą płacić za nie więcej. Nad uchwałą w tej sprawie będą głosować radni. 

„Stawka za opiekę w żłobku miejskim w Katowicach należy do najniższych w Polsce  i wynosi dziś 150 zł. Ponadto Katowice, jako jedno z nielicznych polskich miast, dofinansowują miejsca dla dzieci w żłobkach prywatnych dopłacając 600 zł do opieki nad jednym dzieckiem, dzięki czemu koszty ponoszone przez rodziców są znacząco mniejsze” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dla rodzin z najniższymi dochodami – do 1100 zł netto na miasto chce utrzymać aktualnie obowiązującą stawkę opłaty za pobyt w wysokości 150 zł, a dla pozostałych osób wprowadzić dwa progi dochodowe. Dla rodzin o dochodzie na jednego członka rodziny do 2300,00 zł netto opłata wyniesie 250 zł, a powyżej tej kwoty – 400 zł.

W Katowicach jest łącznie 2,7 tys. miejsc opieki żłobkowej, ponad 1,8 tys. to miejsca w placówkach niepublicznych.

Jak podkreśla magistrat – opłata w żłobkach nie była podnoszona od 2011 roku, a od tego czasu: średnie miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 44,29% w stosunku do roku 2019”.

Teraz projekt uchwały w tej sprawie jest konsultowany na Platformie Konsultacji Społecznej, następnie będą nad nim głosować katowiccy radni.

„Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej będą mogły otrzymać wsparcie finansowe w postaci sfinansowania lub dofinansowania do opłaty stałej. Do korzystania z dopłaty do opłaty stałej w żłobkach uprawnieni będą nie tylko rodzice dzieci uczęszczających do Żłobka Miejskiego. Wprowadza się bowiem zmianę polegającą na umożliwieniu otrzymania  wsparcia finansowego również rodzicom dzieci korzystających z usług katowickich żłobków niepublicznych” – informuje Michał Łyczak z katowickiego magistratu.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.