Chcą zatrzymać planowaną wycinkę drzew w Lasach Murckowskich. Zbierają podpisy pod petycją, a Nadleśnictwo Katowice na razie deklaruje, że nie będzie wycinać liczących nawet 200 lat drzew. Powodem jest okres lęgowy. Mówią też, że chcą rozmawiać w sprawie wycinki ze stroną społeczną, a także miastem i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. „Chodzi nam o to aby cały ten drzewostan pozostawić naturze” – przekonuje Michał Adamczyk, prezes Stowarzyszenia „Duchy Lasu”, które chce zatrzymać planowaną wycinkę.
Społecznicy nie chcą wycinki drzew w Lasach Murckowskich.
„Planowane wycinki, w oddziałach 328 i 329, mają objąć obszar ok. 10ha, w tym co najmniej kilkadziesiąt olbrzymich starych buków, z których kilka ma wymiary pomnikowe. Równocześnie zostanie zniszczone potencjalne miejsce gniazdowania puszczyka uralskiego. Gatunek stwierdzony jako lęgowy w Nadleśnictwie Katowice (lasach Murckowskich) – po ponad 100 latach – ponownie w roku 2019 i nadal jest lęgowy w tym terenie. To działanie szkodliwe dla przyrody i naszej społeczności. Żądamy ochrony naszego lokalnego dziedzictwa przyrodniczego!” – czytamy w petycji online, którą podpisało już ponad 1,7 tys. osób. Petycję przygotowało Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Lasów i Zwierząt „Duchy Lasu”.
Na razie jednak żadnej wycinki nie będzie, będą rozmowy, chociaż planów Nadleśnictwo Katowice nie zawiesiło. Jakie drzewa mają zostać wycięte?
„Są to starzejące się drzewostany bukowe w wieku 180 -200 lat dla których konieczne jest zainicjowanie młodego pokolenia istniejących tu drzewostanów. Planowany obszar na którym rozpoczęta zostanie naturalna wymiana pokoleń w osłonie drzewostanu wynosi ok 2 ha, natomiast drzewa wyznaczone do pozyskania znajdują się na wydzieleniach których łączna powierzchnia wynosi 9.08ha” – wyjaśnia Grzegorz Skurczak z Nadleśnictwa Katowice. „Z uwagi na porę roku i początek sezonu lęgowego Puszczyka Uralskiego nie planujemy wejścia z zabiegami w obecnej chwili” – dodaje.
Nadleśnictwo zapowiedziało rozmowy ze stroną społeczną, miastem Katowice oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach. Zapowiedziała też konferencję prasową w sprawie wycinki.
Społecznicy mają jasny cel. „Chodzi nam o to aby cały ten drzewostan pozostawić naturze” – mówi Michał Adamczyk, prezes Stowarzyszenia „Duchy Lasu”.
Jak zaznaczają przedstawiciele Stowarzyszenia Duchy Lasu, wycinka drzew to tylko jeden element planowanych działań w Lasach Murckowskich.
„Nie chodzi tylko o samą wycinkę. Wycinka drzew to jest jedno, ale w dokumentacji przetargowej jest przeoranie dużej części terenu pługiem. Co po prostu zniszczy wszelkie życie, całą ściółkę leśną” – przekonuje Michał Adamczyk.
Nadleśnictwo podkreśla, że planowane działania są zgodne z przepisami i w interesie lasu.
„Należy zaznaczyć że wszelkie działania prowadzone są z głębokim przemyśleniem uwzględniającym procesy zachodzące w środowisku w perspektywie dziesięcioleci jak również z przestrzeganiem wszystkich przepisów prawnych obowiązujących w tym zakresie” – mówi Grzegorz Skurczak z Nadleśnictwa Katowice.
Petycję w obronie drzew znajdziecie tutaj.