Wręczenie dofinansowania na projekty / fot. Slaskie.pl
Reklama

W Katowicach rozdali 40 mln zł. Na projekty związane z innowacjami i rozwojem infrastruktury badawczej. W sumie dofinansowanie otrzyma 21 podmiotów na przedsięwzięcia proekologiczne w transporcie, energetyce, wykorzystanie baz danych czy sztucznej inteligencji w medycynie, lotnictwie, a także w produkcji.

Do Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości wpłynęło 87 wniosków, ostatecznie do oceny merytorycznej trafiło 65 projektów. Wybrano 21 z nich.

Reklama

„„Kwestie związane z innowacyjnością, rozwojem badań i inteligentnymi specjalizacjami są szczególnie istotne w kontekście rozwoju województwa śląskiego i cieszę się, że wpłynęło tyle wniosków w tym konkursie. W nowej perspektywie unijnego finansowania będziemy starać się, by tych środków było jeszcze więcej” – mówi Wojciech Kałuża, wicemarszałek regionu.

Zwiększono też pulę środków z 20 mln zł do 40 mln zł.

„Przez ostatni rok spotykaliśmy się zwykle przy rozstrzygnięciu konkursów związanych z walką z pandemią, tym bardziej się cieszę, że możemy też inwestować w badania i rozwój. To projekty z różnych branż, przede wszystkim tych związanych z inteligentnymi specjalizacjami regionu – medycyną, odnawialnymi źródłami energii, ekologią, energooszczędnym budownictwem, przemysłem lotniczym, czy automotive, ich przekrój jest naprawdę bardzo szeroki” – mówił Krzysztof Spyra, dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.

W ramach konkursu, organizowanego przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, można się było starać o dwa rodzaje wsparcia. Pierwszy typ projektu to fundusze przeznaczone na tworzenie lub rozwój istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach, służącego ich działalności innowacyjnej. To środki dla firm, które utworzą, rozbudują lub zmodernizują infrastrukturę do prowadzenia przez nie prac B+R.

Drugi typ projektu daje możliwość sfinansowania badań przemysłowych i prac eksperymentalno-rozwojowych.

„Warto przypomnieć, że na wsparcie regionalnej gospodarki przeznaczyliśmy łącznie prawie 1,4 mld złotych ze środków unijnych zarządzanych z poziomu województwa śląskiego. Dzięki dobrej współpracy Zarządu Województwa z Komisją Europejską i Rządem RP Śląskie stało się jednym z pierwszych regionów w Unii Europejskiej, które wdrożyły program wsparcia dla przedsiębiorców w dobie pandemii COVID-19. Dzięki wsparciu ze Śląskiego Pakietu dla Gospodarki setki firm i przedsiębiorstw zdołały przetrwać najtrudniejszy okres” – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
2 + 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.