Zatrzymany mężczyzna / fot. Policja Katowice
Reklama

Szajka złodziei samochodów rozbita w Katowicach. Na koncie mają ponad 500 przestępstw. To sprawa, nad którą policjanci z Katowic pracowali od kilkunastu miesięcy we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Katowicach. Śledczy odzyskali 5 samochodów wartych 700 tys. zł, przejęli też specjalistyczny sprzęt służący do kradzieży pojazdów.

„Jak ustalili śledczy, podejrzani w okresie od 2012 do 2019 roku popełnili ponad 500 przestępstw przeciwko mieniu, w tym głównie kradzieży pojazdów oraz paserstw. Policjanci w ramach prowadzonego postępowania odzyskali 5 samochodów o łącznej wartości około 700 tysięcy złotych” – tłumaczy Agnieszka Żyłka z katowickiej policji. „Jednym z wątków śledztwa było zdarzenie z lipca 2019 roku w Sosnowcu. Tam podejrzani usiłowali włamać się do bankomatu, który został zniszczony przy wykorzystaniu wcześniej skradzionego samochodu. I w tym przypadku ustalono oraz zatrzymano podejrzanych, a następnie przedstawiono im zarzuty. Podczas policyjnych działań kryminalni zabezpieczyli specjalistyczne narzędzia oraz urządzenia elektroniczne, służące do kradzieży pojazdów. Zabezpieczono między innymi 3 „walizki”, służące do bezinwazyjnego otwierania oraz uruchamiania samochodów z dostępem bezkluczykowym, zagłuszarki sygnałów GPS oraz inne przyrządy służące do kradzieży pojazdów, o łącznej wartości około 100 tysięcy złotych” – dodaje.

Reklama

W sumie udział w przestępczym procederze brało 18 osób. Kradli samochody, demontowali je na części i sprzedawali. Podejrzani, to mieszkańcy województwa śląskiego oraz kujawsko-pomorskiego w wieku od 28 do 52 lat.

5 podejrzanych przebywało w więzieniach za inne przestępstwa, a 8 zatrzymali policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

„Na wniosek śledczych, Sąd Rejonowy w Katowicach zastosował wobec 4 podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań. Za popełnione przestępstwa, z których uczynili sobie stałe źródło dochodu, grozi im kara do 15 lat więzienia” – dodaje Żyłka.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.