Balon UŚ / fot. Uniwersytet Śląski
Reklama

Dzisiaj zaplanowano kolejny lot balonu badawczego Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery (ULKA) Uniwersytetu Śląskiego. Balon wystartuje dzisiaj o godzinie 9:45 z terenu Katowickiego Parku Leśnego przy ulicy Francuskiej 180.

Lot balonu będzie jednak ostatecznie zależał od warunków atmosferycznych.

Reklama

„Naukowcy z Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery (ULKA) badają zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, ich rozprzestrzenianie się oraz wpływ na zdrowie człowieka i środowisko. Wykonują także fizyczne, chemiczne i meteorologiczne badania atmosfery w kontekście zmian klimatu i przeciwdziałania tym zmianom” – informuje Uniwersytet Śląski.

Dzięki staraniom naukowców w 2016 roku udało się uzyskać wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dzięki temu powstało pierwsze w naszym kraju napowietrzne mobilne laboratorium umieszczone w koszu załogowego balonu na ogrzane powietrze znane jako ULKA.

Dla zainteresowanych, przelot balonem badawczym UŚ można wylicytować na jednej z aukcji Uniwersytetu Śląskiego dla WOŚP.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.