Policjant w trakcie działań "NURD" / fot. Policja

Prawie 350 wykroczeń jednego dnia w Katowicach. Posypały się mandaty zabierano dowody rejestracyjne. Jeden z kierowców potrącił pieszego. Katowiccy policjanci podsumowali działania „NURD” nakierowane na ochronę tych najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego. Pod lupę wzięto miejsca, w których dochodziło wcześniej do zdarzeń drogowych.

„Wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami grupa to piesi. W sytuacji jakiejkolwiek kolizji zwykle ponoszą najcięższe obrażenia. Z analizy zdarzeń drogowych wynika, że większość tych zdarzeń spowodowali kierujący pojazdami, którzy nie udzielali pieszemu pierwszeństwa. Niestety, znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego miała miejsce na przejściach dla pieszych. Czyli tam, gdzie przepisy chronią ich w sposób szczególny” – mówi Agnieszka Żyłka z katowickiej policji.

Wśród 350 wykroczeń ujawnionych jednego dnia 159 dotyczyło zbyt dużej prędkości pojazdów. 81 w bezpośrednim rejonie przejść dla pieszych.

„Wśród wykroczeń popełnionych przez kierujących dominowały wykroczenia wobec pieszych i nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, a także używanie w trakcie jazdy telefonu komórkowego bez zestawu słuchawkowego. W trakcie działań policjanci zatrzymali 12 dowodów rejestracyjnych z powodu braku badań lub złego stanu technicznego pojazdu. Ujawniono również 2 kierujących , którzy w ogóle nie posiadali uprawnień do kierowania pojazdami” – wylicza katowicka drogówka.

Kontrola drogowa w trakcie działań NURD / fot. Policja

Niestety najczęstszym po przekroczeniu prędkości popełnianym wykroczeniem było nie stosowanie się do sygnalizacji świetlnej zarówno przez kierujących jak i pieszych. W trakcie działań wykorzystano Ruchome Stanowisko Dowodzenia, w którym rejestrowane były popełniane wykroczenia.

„Jak potrzebne są to działania, pokazuje zdarzenie drogowe do którego doszło na alei Roździeńskiego w Katowicach. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 24-letni kierujący volvo wykonując nieprawidłowy manewr wyprzedzania pieszego najechał na niego. W wyniku zdarzenia 34-letni mężczyzna doznał urazu nogi” – czytamy w komunikacie katowickiej policji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 + 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.