Kamery w Katowicach / fot. InfoKatowice.pl

Miasto zainstaluje 48 nowych kamer monitoringu miejskiego, większość w miejscach gdzie raczej tłumów ludzi nie ma – chodzi o centra przesiadkowe, ale będą też kamery w innych punktach miasta. Mają zostać włączone do systemu miejskiego monitoringu najpóźniej do czwartego kwartału tego roku. 

W tym roku co najmniej 48 nowych kamer włączonych do Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (KISMiA) pojawi się w mieście. 8 kamer zostanie zainstalowanych w dzielnicach na wnioski radnych, a 2 to inicjatywa mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego.

„Widać, że montaż monitoringu przynosi efekty. Tylko w ubiegłym roku Straż Miejska i Policja wykorzystały blisko 2,5 tysiąca nagrań z monitoringu. Widząc, że system spełnia swoje zadania podjęliśmy decyzję o jego dalszej rozbudowie” – podsumowuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Warto przypomnieć, że system KISMiA został uruchomiony w sierpniu 2016 roku. Koszt inwestycji wyniósł na starcie blisko 14 mln zł. Obecnie w KISMiA działa 277 kamer. Jest to najnowocześniejszy w tej skali inteligentny system monitoringu w Polsce, który sam wykrywa i alarmuje dyspozytorów w zakresie kilkunastu określonych zdarzeń – np. kolizja pojazdów, zbiegowisko, czy leżący człowiek.

Z tym, że nie wszystkie alerty są włączone na wszystkich kamerach, a miasto miało w przeszłości problemy kadrowe z obsługą kamer monitoringu. Zdarzały się też awarie, podczas których kamery nie transmitowały obrazu. Natomiast alerty – jak mówił nam jeden z obsługujących monitoring – potrafią wywołać przejeżdżające tramwaje czy gołębie.

Straż Miejska w Katowicach na podstawie monitoringu wizyjnego w 2020 roku, zainicjowała 2229 zdarzeń, z tego:

  • Liczba sprawców ukaranych mandatem – 289
  • Liczba zastosowanych pouczeń – 163
  • Liczba osób doprowadzonych do Izby Wytrzeźwień – 25

Kamery, poza Śródmieściem i dzielnicami, są także umiejscowione na głównych arteriach drogowych Katowic – gdzie skanują tablice rejestracyjne przejeżdżających pojazdów. System przy nowych Centrach Przesiadkowych działa w oparciu o kamery obrotowe i punktowe, dzięki czemu monitorowany jest cały ich teren.

Gdzie pojawi się 48 nowych kamer?

  • 1 kamera na skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i ul. Kościuszki
  • 9 kamer z Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy Sądowej
  • 21 kamer z Centrum Przesiadkowego Zawodzie
  • 7 kamer z Centrum Przesiadkowego Brynów
  • 10 nowych kamer w ramach zadania „Zaprojektowanie i wykonanie trzech monitoringów wizyjnych włączanych do Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy” – dot. dzielnic: Murcki – 2 kamery, Bogucice – 4 kamery, Zawodzie – 2 kamery, Dąbrówka Mała (Burowiec) – 1 kamera, Śródmieście – 1 kamera.

Koszt rozbudowy systemu o 10 nowych kamer w ramach zadania „Zaprojektowanie i wykonanie trzech monitoringów wizyjnych włączanych do Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy” to około 700 tys. zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.